Výstava připomíná Osvalda Polívku, autora mnoha pražských budov

Publisher
ČTK
03.07.2014 07:25
Czech Republic

Prague

Osvald Polívka

Praha - Stavby významného tuzemského architekta Osvalda Polívky představuje na fotografiích výstava v Galerii České spořitelny v Rytířské ulici, tedy v jednom z domů, jejichž je autorem. Tehdejší Pražskou městskou spořitelnu postavil v neorenesančním slohu spolu s Antonínem Wiehlem v letech 1892 až 1894. Autorem výstavy je pravnuk architekta, který pro ni využil materiály z rodinného archivu.

    Stavba spořitelny patřila v Polívkovým prvním pražským realizacím, zkušenost s ní následně využil ke stavbě dalších mnoha bank a pojišťoven, například nárožní budovy Zemské banky Na Příkopě (1894 až 1896) s přístavbou spojenou mostky přes Nekázanku. Dokončil po Bedřichu Ohmannovi budovu pojišťovny Assicurazioni Generali na rohu Václavského náměstí a Jindřišské (1895 až 1898), palác České obchodní a průmyslové komory v ulici 28. října (s Matějem Blechou) a palác Pražské městské pojišťovny na Staroměstském náměstí (1898 až 1900).
    Osvald Polívka je ale hlavně autorem Obecního domu v Praze, kde navrhl i většinu interiérů, a řady činžovních domů na Starém i Novém Městě. Ve stejné době jako Obecní dům navrhl Polívka mimo jiné i palác Topičova nakladatelství a Pojišťovnu Praha na Národní třídě. V roce 1903 zvítězil nad Janem Kotěrou v soutěži na novou budovu obchodního paláce U Nováků ve Vodičkově ulici, k níž po 20 letech přistavěl druhý palác.
    Bankéři, právníci, ředitelé pojišťoven a další si nechali postavit od Osvalda Polívky i své vily. Výstava formou fotografií Věroslava Škrabánka představuje stavby a také skicy z cest po Evropě, které architekt používal jako inspirační zdroj. Potrvá do 28. září.
0 comments
add comment

Related articles