Vojenská pevnost Hůrka se otevře po 51 letech veřejnosti

Publisher
ČTK
07.08.2008 12:05
Czech Republic

Prague

Králíky (Orlickoústecko) - Vojenská pevnost Hůrka u Králík na Orlickoústecku se po 51 letech otevře veřejnosti. Dělostřelecká tvrz, která je nejdokončenější stavbou na území republiky, připravuje první návštěvní den na 18. srpna. ČTK to dnes řekl Martin Ráboň ze Spolku přátel československého opevnění.

    "Všechny síly napínáme k tomuto datu. Je ovšem možné, že se mohou práce pozdržet, a otevřeme až 19. srpna," řekl Ráboň.
    Armáda měla až do letošního května v pevnosti muniční sklad. V pěti mohutných bojových objektech s rozsáhlým podzemním systémem chodeb a sálů zanořeným hluboko ve skalním masivu bylo nutné učinit řadu úprav.
    "Klíčovým požadavkem hasičů bylo zajistit nouzový východ, který má 290 schodů a vystupuje z hloubky více než 50 metrů. Museli jsme jej osvětlit a opatřit odpovídajícím zábradlím," řekl Ráboň. Technicky náročné bylo i odstranění ženijních uzávěrů, tedy železobetonových stěn, kterými armáda pevnost uzavřela, dodal Ráboň.
    V celém objektu se také například muselo vyměnit asi 300 světel za úsporné zářivky, dodaly se hasicí přístroje. Letošní úpravy přijdou zhruba na 600.000 korun. Další milion korun v příštím roce spolek zaplatí za další úpravy.
    "Armáda udržovala v pevnosti kvůli munici teploty kolem 20 stupňů, což je pro provoz muzea zbytečné, ale musí se udržovat taková teplota a vlhkost vzduchu, aby rozvody vzduchotechniky či kabely světel nekorodovaly a nekondenzovala se na nich voda," řekl Ráboň.
    Spolek chce proto pořídit, nejlépe za přispění evropských dotací, výkonné zařízení, které v dlouhých chodbách udrží správné klima. Jde o zařízení s výkonností, které vysouší velké haly a stadiony. Za hodinu dodá 6000 metrů krychlových vysušeného a temperovaného vzduchu, uvedl Ráboň.
    Spolek hodlá pevnost provozovat celoročně a podle Ráboně bude i v zimě zajímavou turistickou alternativou pro lyžaře, kteří v regionu tráví víkendy či dovolené. Pevnost Hůrka má jednu výhodu, je lehce přístupná, protože leží kousek od silnice. Turisté k němu také pohodlně dojdou po 15 minutách z centrálního náměstí v Králíkách.
    Pevnost Hůrka pro 424 vojáků se začala stavět v roce 1936, tehdy vyšla stát na téměř 25 milionů korun. Dnešní účetní hodnota je mnohonásobně vyšší, kolem 280 milionů korun. Prakticky dokončenou a bojeschopnou tvrz ale armáda musela v roce 1938 na rozkaz bez boje opustit. Za války v pevnosti Němci prováděli dělostřelecké zkoušky a chtěli ji přestavět na továrnu na letecké součásti. V továrně měli pracovat vězni, pro ně se také začal stavět pracovní tábor. Od roku 1946 byla tvrz uzavřená, ke konci 50. let v ní byl zprovozněn muniční sklad.
0 comments
add comment