V Semilech plánují výstavbu rozhledny na vrchu Medenec

Publisher
ČTK
08.09.2014 20:45
Czech Republic

Semily

Martin Hilpert

Semily - V Semilech plánují výstavbu rozhledny na vrchu Medenec, který je druhým nejvyšším bodem Semilska. Rozhledna nabídne turistům neomezený výhled do všech světových stran. Stavba za zhruba čtyři miliony korun by měla být financována v rámci česko-polského projektu Rozhledny, vyhlídky a stezky pro rozvoj cestovního ruchu, který připravuje Euroregion Nisa. Nápad vystavět na kopci vyhlídku ale není novinkou, řekla dnes ČTK semilská místostarostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).
    Už v minulosti byl podle Mlejnkové na kopci navržen stožár zesilovače telekomunikačního signálu se schodištěm a vyhlídkou na vrcholu. Nakonec se ale nestavěl. Radnice teď připravuje nový projekt, hotova už je architektonická studie budoucí rozhledny, jejímž autorem je Milan Hilpert. Město už také začalo jednat s vlastníky dotčených pozemků a úřady. Semily totiž nejsou jediným městem, které chce v přeshraničním projektu rozhlednu stavět, rozhodovat tak bude připravenost projektů.
    "Rozhledna bude tvořena ocelo-dřevěnou konstrukci, je navržena v místě, kde se z vrcholu Medenec nabízí kruhový rozhled do všech světových stran. Hlavními dominantami výhledů tak budou hlavní hřeben Krkonoš a Jizerských hor, Kozákov a Černostudniční hřeben," popsal záměr autor studie Hilpert. Projekt počítá vedle rozhledny i s rekonstrukcí části Kamenického stezky včetně vyhlídek do kaňonu Jizery a také s úpravou turistických cest a cykloturistických tras.
    V Libereckém kraji stojí 28 rozhleden, z nichž většina byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Dvě z nich jsou dnes nepřístupné - nejstarší Allainova rozhledna nedaleko Lomnice nad Popelkou z roku 1862 a rozhledna na Špičáku nedaleko České Lípy z roku 1885. Nejvyšší rozhlednou v kraji je padesátimetrová ocelová věž mobilního operátora v Dubecku na Semilsku. V posledních letech přibyly v kraji nové rozhledny, jako je třeba "okurka" v Heřmanicích na Liberecku nebo Maják Járy Cimrmana v Příchovicích na Jablonecku.
    Projekt Euroregionu Nisa počítá podle jednatele jeho české části Jaroslava Zámečníka s výstavbou 21 nových rozhleden na české a polské straně. "Projekt, jehož celkové náklady se odhadují na 320 milionů korun, chce především využít přírodní zdroje v oblasti česko-polské hranice ke zvýšení návštěvnosti, a tím podpořit zaměstnanost v regionech," řekl ČTK Zámečník. V Libereckém kraji by měly nové vyhlídky vyrůst třeba na Světlém vrchu v Albrechticích v Jizerských horách, na Čertově vrchu v Harrachově nebo v Bílém Potoce v Jizerských horách.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Petr nebo Pavel
Petr Šmídek
09.09.14 11:08
show all comments