V kině Oko se dnes vzpomínalo na Jana Kaplického

Publisher
ČTK
14.01.2015 22:40
Czech Republic

Prague

Jan Kaplický

Praha - V den 6. výročí náhlého úmrtí architekta Jana Kaplického se na tohoto významného muže dnes vzpomínalo v holešovickém kině Oko. Cílem setkání, které začalo už v 16:00, bylo podle pořadatelů nejen připomenout osobnost Jana Kaplického, ale také inspirovat lidi k občanské angažovanosti a zájmu o jejich okolí.

    Komponovaný večer byl rozdělen do tří pásem. První část večera nazvaná Architektura dnes? je věnována architektuře a veřejnému prostoru. Vystoupil umělec Federico Díaz a mladí architekti inspirovaní tvorbou Kaplického. Dokumentaristka Olga Sommerová vystoupila s tématem výdechu z tunelu Blanka a starosta Prahy 7 Jan Čižinský na téma Palác Stromovka, nově vznikající administrativní novostavbě, která roste přes odpor místních občanů.
    Během hlavní části nazvané Jan Kaplický dnes? na tohoto architekta zavzpomínali třeba Karel Ksandr, ředitel Národního technického muzea, či Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu. Návštěvníci se seznámili s činností Nadačního fondu Kaplicky Centre a shlédli sochařské portréty Jana Kaplického ze soutěže vyhlášené Sdružením sochařů Čech, Moravy a Slezska.
    Od 20:00 se promítal dokument Plán, po kterém následovala diskuse s jeho režisérem Benjaminem Tučkem a Matějem Stropnickým, náměstkem pro oblast územního rozvoje a územního plánu Prahy.
    Večer organizovala občanská iniciativa Jan Kaplický dnes, která vznikla v roce 2012. Jejím cílem je inspirovat lidi k samostatným akcím a podnítit zájem o sociální a kulturní dění v jejich okolí.
    Architekt Jan Kaplický vešel ve své vlasti ve větší známost až po vítězství v mezinárodní soutěži na novou budovu Národní knihovny, to už mu bylo skoro 70 let. Do podoby knihovny, která měla podle progresivního a velmi netradičního Kaplického návrhu vzniknout, začali po intervenci tehdejšího prezidenta Václava Klause mluvit politici a nezdarem skončil celý projekt stavby nové budovy. Knihovna se poté rozhodla své dlouhodobé prostorové problémy řešit rekonstrukcí svých současných objektů.
    Spory, debaty, ale i četné výpady proti jeho dílu i osobě a neustálé vysvětlování a obhajoba projektu Kaplického velmi vyčerpaly. V den, kdy se jeho druhé ženě narodila dcera, 14. ledna 2009, architekt ve svých 71 letech zemřel.
0 comments
add comment

Related articles