V Brtnici slavili povýšení na město i vznik státu

Publisher
ČTK
28.10.2007 20:40
Czech Republic

Prague

Brtnice (Jihlavsko) - Hned čtyři zajímavé výstavy, besedu o  historii města, prohlídku kostelů a několik koncertů dnes nabídli organizátoři místním obyvatelům i turistům v Brtnici na Jihlavsku. Otužilci se vydali i na řemeslný trh, nebo na vyjížďku v kočáře. Celodenním programem tradičně slaví v  Brtnici povýšení na město a vznik samostatného Československa.
    Městečko s 2300 obyvateli láká turisty řadou zajímavých památek. Pod rodem Brtnických z  Valdštejna vzkvétalo dvě století. Na návrší se nad údolím tyčí zámek, který však desítky let chátrá. Má přitom za sebou bohatou minulost. Třeba při cestě z Vídně do Prahy se zde zastavila řada osobností císařského dvora.
    Naopak živým centrem města se stal rodný dům světově proslulého architekta Josefa Hoffmanna, vůdčí osobnosti vídeňské secese (Jugendstilu) a tvůrce moderního designu. Muzeum druhým rokem na Vysočině provozuje Moravská galerie Brno, což je znát na kvalitní nabídce aktivit. Dnes naposledy si zde návštěvníci mohli prohlédnout vybraný nábytek, skleněné objekty, kresby, fotografie i texty dvou vlivných architektů vídeňské moderny Josefa Hoffmanna a Adolfa Loose. Galerie ji připravila ve spolupráci s Muzeem užitého umění ve Vídni.
    V areálu rekonstruovaného Hoffmannova domu jsou nejen výstavní síně, ale také knihovna a informační centrum. Společenským akcím dobře slouží upravená stodola. Dnes v ní koncertovaly country kapely. Na dvoře pak předváděli umění kynologové a šermíři, na náměstí řemeslníci.
    V Domě Valdštejnů si dnes návštěvníci mohli prohlédnout výstavu nábytkové, interiérové a architektonické tvorby architekta Jana Padrnose, ale také starých fotografií.
    Milovníci historie se po přednášce v kině vydali na prohlídku památek. Patří k nim třeba nedávno opravená středověká radnice, barokní klášter, kostel svatého Jakuba Většího, zámecký kostel Blahoslavené Juliány, anebo také sochy na mostě u radnice a pod zámkem nad říčkou Brtničkou. Tajemné kouzlo mají místní uličky i židovský hřbitov za městem.
0 comments
add comment