Trutnov chystá opravu památkově chráněného kina

Publisher
ČTK
07.03.2021 21:45
Czech Republic

Trutnov

ROSA – ARCHITEKT

Trutnov – Třicetitisícový Trutnov připravuje rekonstrukci kina Vesmír téměř za 100 milionů korun. Oprava objektu z roku 1928, který je kulturní památkou, by měla začít letos a hotová by mohla být v polovině roku 2022. Nejvýraznější změnou oproti součas- nému stavu bude to, že v kině vzniknou dva sály. Po loňské rekonstrukci venkovního koupaliště za 75 milionů korun půjde o další významnou investici ve městě.


"V polovině 70. let prošla budova rozsáhlou přestavbou, ovšem dnes je již dožilá a pokud chceme trutnovským divákům nabídnout pohodlí a příjemný zážitek z promítání filmů, musíme do ní investovat," řekl k chystané rekonstrukci starosta Ivan Adamec (ODS).

Hmota stavby, základní členění fasády a architektonicky výjimečný skořepinový podhled v sále jsou zachovány z 20. let minulého století. "Ovšem hlediště sálu není původní a nevyhovuje stávajícím potřebám, tudíž bude kompletně sneseno a nahrazeno novým," uvedl architekt rekonstrukce Michal Rosa.

Nové hlediště s novými sedačkami bude mít kapacitu 256 diváků oproti dosavadním téměř 400 místům. Druhý sál vznikne ve druhém nadzemním podlaží a bude mít kapacitu 39 diváků. Kino bude bezbariérové, větší budou toalety i prostory občerstvení. Fasáda bude mít místo červené bílou barvu a bude na ni vráceno původní členění. Hliníková krytina a rámy oken budou šedé.

Radnice nyní připravuje výběrové řízení na stavební firmu, která by mohla být známa na jaře. Vlastní práce by mohly začít na přelomu května a června a trvat by měly zhruba rok. Náklady rekonstrukce město odhaduje na 96 milionů korun s tím, že 45 milionů by mělo být utraceno letos a zbytek příští rok.

Příjmy města podle vedení radnice investici do kina umožňují. "Už známe výsledek hospodaření města za rok 2020 a podle prvních dvou měsíců letošního roku vypadají nadějně příjmy z rozpočtového určení daní. Díky tomu jsme si dovolili provést změny v rozpočtu a zapracovat do něj většinu investic, které na letošní rok plánujeme," uvedl Adamec.

Významnou investici do kina udělal nedávno sedmnáctitisícový Jičín. V roce 2018 město otevřelo po opravě Biograf Český ráj. Stavbaři mu dali opět podobu jako ve 20. letech minulého století. Oprava kina přišla na 40 milionů korun. Kapacita sálu se snížila z 310 na 155 sedadel. Promítací kabinu stavbaři přesunuli a foyer rozšířili i do patra, upravili také okolní veřejná prostranství.
0 comments
add comment