Třeboň přijala dotaci 66 milionů Kč na čtyřpatrový Dům animace

Source
Václav Koblenc
Publisher
ČTK
19.10.2018 08:10
Czech Republic

Třeboň


Třeboň - Třeboň, dějiště každoročního festivalu animovaného filmu Anifilm, dostala dotaci 66,4 milionu Kč z evropského programu IROP na muzeum animovaného filmu. Stavební práce by mohly začít příští rok v září. Takzvaný Dům animace ve středověké radnici bude ve čtyřech patrech na ploše 650 m², náklady dosáhnou 83,1 milionu Kč. Dům se 65 zastaveními zpřístupní dědictví československého animovaného filmu.

Měl by přiblížit legendy animovaného filmu i současné autory a bude celoročně přístupný.

"Lidé si budou moci vyzkoušet všechny animační techniky, papírkovou animaci, animaci předmětu, kreslenou... Zastavení budou interaktivní, muzeum má být 4.0. Nebudou to jen vitríny s loutkami, ale bude to v nejmodernějším stylu. Moc nás (dotace) těší, je to velká příležitost pro animovaný film zviditelnit se a seznámit mladé a nejmladší generace s tímto kulturním dědictvím," řekl dnes ČTK ředitel festivalu Anifilm Tomáš Rychecký.

"Mělo by to být muzeum, které bude oslavovat tradici animovaného filmu v České republice a i u nás v Třeboni, protože u nás se animovaný film již dávno zabydlel s Anifilmem a předtím s AniFestem. Muzeum by mělo být čtyřpodlažní, představit dějiny animovaného filmu od nejstarší doby až po současnost. Jak děti, tak dospělí by měli mít možnost vytvořit si svůj vlastní animovaný film. Bude velmi moderní, interaktivní, bude mít nadnárodní význam," řekla starostka Třeboně Terezie Jenisová (KDU-ČSL).

Součástí žádosti o dotaci byla obnova parčíku Lipovka v centru. Mluvčí Třeboně Jitka Bednářová řekla, že končící radní museli o přijetí dotace rozhodnout do 15 dní. Nové zastupitelstvo ještě může dotaci vrátit.

Projekt připravil jedenáctičlenný tým filmařů i architektů kolem festivalu Anifilm. Expozice by měla přiblížit osobnosti československého animovaného filmu jako Jiří Trnka nebo Hermína Týrlová i současné animátory. Končí se rokem 2010 a jmény Michaela Pavlátová, Aurel Klimt či Jan Tománek, který natočil první český 3D animovaný film Kozí příběh.

V září 2019 by mělo město zadat stavební práce. V historické radnici dnes sídlí Muzeum a galerie Třeboň a zčásti ZUŠ. Dům animace může vzniknout až poté, co se muzeum vystěhuje. Základní umělecká škola je podle Bednářové již připravena na stěhování do nových prostor.
0 comments
add comment

Related articles