Tachov zahájí v květnu obnovu náměstí za 82 milionů Kč, bude hotové za rok

Publisher
ČTK
22.04.2024 20:45
Czech Republic

Tachov

Tachov – Tachov zahájí v polovině května kompletní obnovu centrálního náměstí Republiky za 82 milionů korun bez daně s přidané hodnoty. Třináctitisícové město plánuje, že se revitalizovaná plocha otevře místním i návštěvníkům na léto příštího roku. Zásadními vylepšením projde náměstí zhruba po půl století. ČTK to dnes řekl starosta Petr Vrána (Volím Tachov).


Mezi šesti uchazeči zvítězila stavební firma Gardenline s.r.o. z Litoměřic, která má podle Vrány velmi dobré reference. "Poslední její akcí, kterou realizovali, je shodou okolností Tachovské náměstí v Praze," řekl. Na stavební práce naváže další firma s projektem zeleně zpracovaným krajinářskou architektkou. Na úpravy velké plochy včetně obnovy Mariánského sloupu a napojení na přilehlé ulice má město podle místostarosty Jana Straky (Za lepší Tachov) v letošním rozpočtu 77 milionů Kč.

Podle Vrány bude na náměstí všechno nové včetně inženýrských sítí. "Zmizí vyvýšená pěší zóna a náměstí bude mít kompaktnější povrch. Většinu plochy pokryje klasická dlažba, kromě nejběžnějších pochozích směrů z velkoplošných kamenů," řekl. Na původní místo se vrátí replika Mariánského sloupu, který byl zničen na začátku 70. let minulého století. Jeho okolí ozdobí nové sochy.

"Zachováme počet stromů na severní a východní straně, v dolní části přibudou. Změní se ale druhová skladba," řekl Vrána. Na náměstí budou parkovací místa a dva větší zálivy na krátkodobé parkování.

Koncept rekonstrukce širokého centra města, městské památkové zóny, se začal rodit v roce 2000. Je hotová rekonstrukce Hradební a Kostelní ulice, Krvavé uličky, teď se bude pokračovat náměstím a na něj navážou ulice K. H. Borovského, Rokycanova a Vodní, které se projektují.

"Stavbu musíme stihnout do léta 2025, protože odstavit na jeden rok náměstí znamená velkou komplikaci s ohledem na provoz v centru i třeba na městské slavnosti," řekl starosta. Peníze má Tachov našetřené v rezervním fondu, úvěr si brát nebude. "A navíc už se nám vrátilo 60 milionů korun dotace, kterou jsme získali na rekonstrukci jízdárny ve Světcích," uvedl. Na rekonstrukci plochy náměstí nejsou podle něj žádné dotační tituly, podporu zkusí město sehnat na obnovu Mariánského sloupu.
0 comments
add comment

Related articles