Studii sálu v Císařských lázních zpracuje architekt Hájek


Karlovy Vary - Ověřovací studii vestavby koncertního sálu do Císařských lázní v Karlových Varech zpracuje pro město architekt Petr Hájek. Renomovaný odborník má zjistit, jestli a za jakých podmínek by se do objektu, který je národní kulturní památkou, vešel plnohodnotný koncertní sál tak, aby zároveň neohrozil památkově cenné prvky.


Městská rada na svém posledním zasedání schválila to, aby byla studie zadána prostřednictvím Kanceláře architektury města Karlovy Vary. Cena studie by měla být 450.000 korun a hotova má být do konce června letošního roku. Podle schválené výjimky z pravidel o zadávání zakázek byl osloven jediný uchazeč, a to právě architekt Petr Hájek, s kterým už město dříve spolupracovalo.

Dosavadní návrhy na umístění koncertního sálu, který by splňoval požadavky Karlovarského symfonického orchestru, narazily vždy na zamítavý postoj památkářů. Návrhy totiž zasahovaly do prostor bývalých lázeňských koupelen, které ale patří mezi nejcennější prvky historické lázeňské budovy.

Samotnou budovu, která je v majetku Karlovarského kraje, začne kraj opravovat v letošním roce. Už zveřejnil předběžné oznámení o vypsání veřejné zakázky.

Pokud Karlovy Vary připraví takovou studii vestavby koncertního sálu, která dostane souhlas památkářů, může město podle dohody s krajem za vlastní prostředky na rekonstrukci navázat vestavbou sálu. Ta by měla podle odhadů stát asi 150 milionů korun, a to nad rámec 100 milionů korun, kterými se město zavázalo podpořit rekonstrukci Císařských lázní. Celkové odhadované náklady na rekonstrukci jedné z nejcennějších historických staveb v lázeňském městě mají být více než 500 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles