Soutěž na zástavbu Karoliny vyhrála Multi Development

Source
Martina Kubíčková
Publisher
ČTK
28.06.2006 10:40
Czech Republic

Mnichovo Hradiště

Developerskou soutěž na zástavbu bývalé koksovny Karolina v centru Ostravy vyhrála podle dnešního rozhodnutí městských zastupitelů společnost Multi Development. Ve svém projektu počítá s tím, že se hlavní dominantou stane centrální náměstí před historickými budovami Dvojhalí, které jsou posledními objekty, které na Karolině zůstaly. Vítězná společnost by měla do Karoliny investovat zhruba 12 miliard korun. Návrh společnosti Multi Development vybrali zastupitelé jako nejlepší z pěti soutěžících developerských projektů. Z 51 přítomných se pro něj vyslovilo 28 zastupitelů. Společnost Multi Development se sídlem v Nizozemsku je jednou z největších evropských developerských firem.
Na druhém místě se umístily společnosti Orco Property Group a TriGránit Czech Republic. Centrem jejich návrhu je bulvár, který svou šířkou přibližně odpovídá Václavskému náměstí a obsahuje vodní prvky a umělecká díla. Tento projekt si naopak získal největší přízeň občanů, kteří ho vybrali v rámci soutěže pro veřejnost.
Na třetím místě skončily společnosti ECE Projektmanagement Praha a Passerinvest Group, které jako dominantu chtěly na Karolině například vyhlídkovou věž. Na čtvrtém místě se umístila společnost ING Real Estate Development a na posledním místě Sekyra Group.
Město nyní vítězné společnosti nabídne odkoupení pozemků na Karolině. Pokud se se společností nedohodne do tří měsíců, osloví druhého v pořadí, s nímž opět bude jednat maximálně čtvrt roku. Poté případně osloví třetího v pořadí. Pokud by se nepodařilo s žádnou ze společností na prvních třech místech uzavřít smlouvu, zastupitelé poté rozhodnou o dalším postupu.
Město chce pozemky na Karolině prodávat za pevnou cenu, asi 1300 korun za metr čtvereční. Celé území má rozlohu zhruba 36 hektarů, nezastavěná plocha však tvoří přibližně 30 hektarů. Za prodej pozemků by město mohlo získat asi 200 milionů korun. Karolina je v ČR druhou největší nezastavěnou plochou v centru města.
Developerskou soutěž však provázela značná kritika. Karolina je totiž dlouhodobě předmětem sporu mezi městem a skupinou polských architektů, kteří před lety vyhráli mezinárodní architektonickou soutěž. Město se však nakonec rozhodlo, že se nebude řídit jejich návrhem, ale vyhlásí developerskou soutěž. Tu však Česká komora architektů označila za neregulérní.

Informace o soutěži >
12 comments
add comment
Subject
Author
Date
Průser.
Pavel Nasadil
28.06.06 01:43
už druhá vlna
Radim Václavík
28.06.06 10:34
Na co teda máte Českou komoru architektů?
Ilona Rozehnalová
29.06.06 06:52
Taky mě trochu mrzí...
Martin Rosa
29.06.06 07:20
Architekti mlčí
Ilona Rozehnalová
29.06.06 07:00
show all comments