Souhlas Olomouce pro Šantovku Tower je podle kraje protizákonný

Publisher
ČTK
19.10.2016 08:05
Czech Republic

OlomoucOlomouc - Krajský úřad přezkoumá opětovné souhlasné stanovisko památkářů olomoucké radnice k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce. Stanovisko bylo podle krajského úřadu vydáno v rozporu s právními předpisy, řekla dnes ČTK mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. Rozhodnutí magistrátu je důležité pro investora, který tak může pokračovat v přípravě kontroverzního projektu.


Hejtmanství stanovisko magistrátních úředníků k projektu Šantovka Tower už dvakrát zrušilo. Poprvé tak učinilo předloni v lednu. Další souhlasné vyjádření památkáři z magistrátu vydali na podzim 2014. Krajský úřad ale zjistil, že ani toto rozhodnutí nebylo dostatečně zdůvodněno a bylo v rozporu se zákonem, takže jej loni na jaře zrušil. Letos v červnu pak památkáři z magistrátu vydali nový souhlas s projektem Šantovka Tower.

"Přezkumné řízení ve věci závazného stanoviska odboru památkové péče olomouckého magistrátu zahájil krajský úřad 10. října a týká se zjištěného procesního pochybení. Po předběžném posouzení věci jsme dospěli k závěru, že předmětné závazné stanovisko bylo vydáno v rozporu se zákonem o státní památkové péči," uvedla Navrátilová. Hejtmanství má na kontrolu závazného stanoviska magistrátu 60 dnů.

O přezkum verdiktu magistrátních památkářů požádal v létě hejtmanství Národní památkový ústav (NPÚ). "Důvodem pro podání podnětu byly vážné pochybnosti o tom, zda přijaté závazné stanovisko magistrátu je zákonné, a to z důvodu možné kolize s více ustanoveními správního řádu a zákona o státní památkové péči," řekl ČTK mluvčí olomouckého pracoviště NPÚ Vlastimil Staněk.

Mluvčí radnice Radka Štědrá v červnu ČTK řekla, že žádost investora Šantovka Tower nebyla po zrušení předchozích stanovisek vzata zpět, takže magistrát o ní musel znovu rozhodnout. Orgán státní památkové péče magistrátu se podle Štědré vypořádal s námitkami hejtmanství a na začátku června vydal závazné stanovisko, které stavbu opět připouští.

O budově Šantovka Tower se v Olomouci již dlouho bouřlivě diskutuje. S její stavbou nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle kterých může Šantovka Tower poškodit historické panorama Olomouce. Investor má opačný názor. Radnice nyní na pozemcích v okolí Šantovky Tower připravuje stavební uzávěru, která má do schválení úpravy nového územního plánu stavbě kontroverzní budovy zabránit.

Výškovou regulaci staveb nedaleko historického centra Olomouce totiž ke konci loňského roku zrušil soud. Radnici dal do té doby čas na to, aby povolenou výšku staveb v novém územním plánu znovu a lépe zdůvodnila. Příprava úpravy územního plánu se ale o několik měsíců zpozdila, takže od Nového roku výškové limity přestaly platit. Bez stavební uzávěry tak může pokračovat příprava stavby 75 metrů vysoké budovy Šantovka Tower přesto, že nový územní plán s výškovými budovami v ochranném pásmu městské památkové rezervace nepočítá.
0 comments
add comment

Related articles