Slezská Ostrava upraví prostranství u heřmanického kostela podle návrhu Kamila Mrvy


Ostrava – Městský obvod Slezská Ostrava chystá úpravu veřejného prostranství před kostelem sv. Marka v Heřmanicích. Lokalita by měla být upravena tak, aby mohla sloužit nejen k parkování, ale také k odpočinku či akcím. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Pondělíčková.


"Cílem je využít potenciál tohoto místa a přeměnit ho na 'nové náměstíčko', které bude sloužit místním nejen jako parkoviště a průchod ke kostelu, ale jako plnohodnotný prostor k setkávání, odpočinku a kulturním či komunitním akcím," uvedla Pondělíčková.

Obvod na počátku letošního roku zjišťoval v dotazníkovém šetření, co by si lidé žijící v tomto místě přáli změnit. Jejich podněty pak předal architektovi Kamilu Mrvovi, který vypracoval návrh na přeměnu prostranství.

"V dubnu se mělo uskutečnit veřejné projednání s občany, na kterém měl být prezentován připravovaný projekt. Vzhledem k vyhlášeným opatřením toto není možné, proto jsme ve spolupráci s architekty připravili videoprezentaci, ve které jsou návrhy představeny a lidé se k nim od dnešního dne mohou vyjádřit," uvedl starosta Richard Vereš (ANO). Video obvod zveřejnil na svých facebookových stránkách.

Podle starosty je prostranství před kostelem nevyhovující. "Chybí zde kvalitně řešený mobiliář a celkově tak prostranství nepůsobí přívětivým dojmem, což je vzhledem ke krásnému kostelu, nově otevřené farní zahradě i strategické poloze uprostřed Heřmanic škoda," doplnil Vereš.

Architekti ve svém návrhu, který je možné pozměnit v závislosti na připomínkách občanů, počítají i s alejí stromů opticky prodlužující kostelní loď. Na prostranství by dal městský obvod umístit lavičky, odpadkové koše, veřejné osvětlení nebo stojan na kola. Parkování by bylo na zatravňovacích dlaždicích s lemováním trvalkovým záhonem. Návrh počítá i s opravou studně a květinovou loukou za kostelem. Revitalizace by se měla uskutečnit v letech 2022 až 2023 a navázala by na výstavbu kanalizace, kterou město v místě chystá.
0 comments
add comment

Related articles