Šimonovský představil EU přestavbu železničního uzlu v Brně

Source
Michal Půr
Publisher
ČTK
03.02.2006 10:35
Belgium

Brusel

BRUSEL - Ministr dopravy Milan Šimonovský dnes v Bruselu představil projekt přestavby
železničního uzlu v Brně. Na kontroverzní projekt za téměř 25 miliard korun chce Česká republika ze evropských fondů získat celkem 207 milionů euro, tedy zhruba šest miliard korun.
Celá stavba však svojí finanční náročností vyvolává velké emoce, o čemž se dnes na půdě stálého českého zastoupení v Bruselu přesvědčil i Šimonovský, když musel čelit otázkám "na tělo" od zástupců neziskových organizací a dokonce poslance Evropské unie za německou Stranu zelených. Ten ve svém krátkém vystoupení upozorňoval, že Česká republika musí být zřejmě velmi bohatá země, když si může dovolit zaplatit obrovskou částku za přesun nádraží o jeden kilometr.
Právě přesun nádraží z centra jihomoravské metropole je již několik let hlavním důvodem střetu odpůrců a zastánců stavby. Předloni se sepisovaly proti přesunu petice, na podzim bylo dokonce vyhlášeno i referendum. Asi 85 procent jeho účastníků tehdy projekt odmítlo. Plebiscitu se ale zúčastnila jen čtvrtina obyvatel města, takže jeho výsledek nebyl závazný.
Šimonovský však celý projekt hájí s tím, že Brno se nedočká jen zcela nové a předsunuté budovy hlavního nádraží, ale i výstavby nového železničního průjezdu městem a dalších železničních staveb. Na evropské půdě navíc často zdůrazňoval, že Brno je důležitou železniční křižovatkou ve střední Evropě.
Protíná jej totiž koridor spojující Slovensko s Německem a také trasa vedoucí do polských Katovic.
5 comments
add comment
Subject
Author
Date
Asi jsme opravdu bohatí
Pietro
03.02.06 11:27
...jak lampa! (>:- | )...
šakal
03.02.06 12:09
...
Chiaro
04.02.06 04:41
...V tom pádu...
šakal
05.02.06 01:39
show all comments

Related articles