Rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci bude dražší

Publisher
ČTK
28.05.2018 14:30
Czech Republic

Liberec


Liberec - Rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci bude o pětinu dražší než se původně předpokládalo. Liberecký kraj tak bude muset na spolufinancování projektu přidat 20 milionů korun, sdělila dnes ČTK krajská radní pro evropské projekty Radka Loučková Kotasová (ANO). Původně kraj počítal s investicí za 100 milionů korun, z toho deset milionů měl zaplatit ze svého. Teď se cena zvýšila na 120 milionů. Zhruba tři čtvrtiny zaplatí Evropská unie, zbytek kraj. Důvodem zdražení rekonstrukce je růst cen stavebních materiálů i prací.

Rekonstrukce muzea začala v dubnu a skončit má na konci příštího roku. Architektura budovy postavené na konci 19. století zůstane po rekonstrukci stejná, radikálně se ale změní expozice a budova bude více bezbariérová. "Zlepší se i technická vybavenost, přibude klimatizace, kompletně se vymění rozvody elektřiny, co jsou stále v hliníku," řekl ČTK ředitel muzea Jiří Křížek. Buduje se i nová kanalizační a vodovodní přípojka. Práce muzeum využije i k diagnostice historických rozvodů sítí, topných kanálů a kanalizace.

Náklady na rekonstrukci se původně odhadovaly na sto milionů korun. Stavební práce se měly původně pohybovat kolem 69 milionů korun, kvůli zdražení stavebních materiálů ale cena stoupla na více než 81 milionů korun. Jen tržní ceny skleněných konstrukcí vzrostly podle projektanta za loňský rok o čtvrtinu. Víc peněz bude třeba kvůli doplnění projektu i na vybavení interiéru. Původně se náklady odhadovaly na zhruba 24 milionů, nakonec to bude o čtyři miliony víc. "Před rozhodnutím o zakázce na interiér je nutné zajistit dodatečné finanční zdroje," řekla Loučková Kotasová.

Rekonstrukce muzea není jedinou krajskou zakázkou, kterou zkomplikoval růst cen stavebních materiálů a prací. Kraj musí mimo jiné zopakovat veřejnou soutěž na výstavbu centra odborného vzdělávání na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Žádný zájemce o zakázku za 61 milionů korun se totiž nenašel. Podobně se musí znovu vypsat soutěž na rekonstrukci Krajské vědecké knihovny v Liberci, na kterou kraj rovněž získal dotaci. "Je otázkou, zda jsou důvodem rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, spíš je to o velké naplněnosti trhu, firmy mají dostatek zakázek, což žene ceny nahoru. Důvodem vyšší ceny je ale i postupné upřesňování a doplňování zakázek," dodala radní.
0 comments
add comment

Related articles