Rekonstrukce divadla Spirála na Výstavišti bude hotová v první polovině 2023

Publisher
ČTK
18.07.2022 17:00
Czech Republic

Prague


Praha - Rekonstrukce divadla Spirála na pražském Výstavišti bude hotová v první polovině příštího roku. Na zahajovacím představení diváci uvidí koncertní verzi muzikálu Jesus Christ Superstar, kterým se scéna v 90. letech minulého století proslavila. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu a městské firmy Výstaviště Praha, která má opravu na starosti. Budova chátrala od povodní v roce 2002, rekonstrukce za zhruba 200 milionů korun začala loni.


Náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) uvedl, že rekonstrukce nabrala mírné zpoždění kvůli problémům s dodávkami a komplikovanosti stavby. "K dnešnímu dni jsme ze stavby odstranili 1600 tun různé suti, degradovaného betonu a podobně, a posílili jsme konstrukci o 100 tun," řekl. Dodal, že práce se zatím daří držet v původně plánovaném rozpočtu.

Ve zrekonstruované scéně zůstanou zachovány unikátní konstrukce včetně spirálové rampy a kopule z kovových trubek. Zároveň v divadle přibude jevištní, zvuková a osvětlovací technika a menší sál pro 250 až 300 lidí k pořádání komornějších koncertů. Kapacita hlavního sálu bude 750 diváků. "Což je o 100 více, než byla původní kapacita," řekl Vyhnánek.

Provoz a dramaturgii Spirály bude mít na starosti firma Výstaviště Praha, která chce nabídnout co nejpestřejší program. Podle Jana Makalouše, který má ve firmě divadlo na starosti, se mohou diváci při otevření scény vrátí muzikál Andrewa Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar, který se v divadle v 90. letech minulého století dočkal 1288 repríz.

Takové množství jich Výstaviště neplánuje, podle Makalouše je zatím v plánu jen několik večerů a nepůjde o kompletní muzikál, ale o koncertní kostýmovou verzi doplněnou o písně z jiných Webberových muzikálů, jako je Evita nebo Kočky. Z dalšího plánovaného programu Makalouš zmínil například baletní vystoupení pro celou rodinu Sněhurka nebo koncert tenoristy Pavla Černocha a ostravských filharmoniků. "Ambicí je, aby se stavba zařadila mezi špičku multifunkčních prostor v celé Evropě," řekl Vyhnánek.

Přesný termín zahájení programu ve zrekonstruované scéně podle šéfa Výstaviště Tomáše Hübla zatím nejde říci, bude záležet na tom, jak rychle se práce podaří dokončit.

Divadlo Spirála vzniklo v roce 1991 přestavbou dřívějšího Panoramatického divadla. Válcové Panoramatické divadlo bylo v roce 1960 zastřešené trubkovou ocelovou kopulí, kterou navrhl Ferdinand Lederer a která je zmenšenou verzí zastřešení pavilonu Z na výstavišti v Brně. Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachována jako technická a kulturní památka. Autory přestavby z roku 1991 jsou architekti Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo. O rekonstrukci a znovuotevření scény dlouho usiloval zejména Kulík, který však loni zemřel a znovuotevření divadla se nedočkal. On a ostatní původní autoři se nicméně podíleli na projektu rekonstrukce.
0 comments
add comment

Related articles