Radnice v Hrochově Týnci připravuje další etapy oprav místního zámku

Publisher
ČTK
17.05.2021 19:40
Hrochův Týnec - Radnice v Hrochově Týnci na Chrudimsku připravuje další etapy oprav zámku. Vloni zrekonstruovala suterén a přízemí budovy, Po probourání příček je v nich umístěna knihovna, vznikly společenské prostory pro výstavy a spolky. Obnovena byla i malá kaple. Náklady dosáhly zhruba 15 milionů korun, téměř deset milionů město získalo z dotace ministerstva pro místní rozvoj.


"Budeme připravovat další etapy a uvidíme, jak budeme úspěšní s dotacemi. O příštím využití ještě budeme mluvit, zastupitelstvo ještě není definitivně rozhodnuto," řekl ČTK starosta Petr Schejbal (KDU-ČSL). Stavební projekt už má radnice připravený.

Kulturní památka pochází z konce 17. století, na počátku 18. století ji přestavěli na letohrádek premonstráti z Hradiště u Olomouce. Dalšími úpravami historizujících slohů zámek prošel v druhé polovině 19. století. Podle památkářů je cenným dokladem vývoje šlechtického sídla od 17. do 20. století. Součástí areálu jsou dvě brány. Po roce 1945 v zámku sídlil dětský domov se školou a Středisko výchovné péče. V roce 2010 jej od státu převzalo město v poměrně špatném stavu, od té doby je prázdný. Pardubický kraj už v minulých letech přispěl 200.000 korun na opravy historických bran a stropní konstrukce.

Zámek má čtyři obyvatelná patra. V prvním patře jsou dochované reprezentativní místnosti s historickým dřevěným ostěním i štukovými stropy. Prázdné prostory si oblíbili filmaři, natáčely se tu například scény norského seriálu Atlantic Crossing nebo českého seriálu Herec.
0 comments
add comment