Přeměna parku Střed v Mostě začne v dubnu

Publisher
ČTK
11.01.2022 07:55
Czech Republic

Most


Most – V Mostě začne v dubnu přeměna parku Střed podle návrhu architektů. ČTK to řekla mluvčí radnice Klára Vydrová. Součástí areálu bude kavárna, hřiště a vodní prvky. Náklady na revitalizaci jsou přes 66 milionů korun.


Park Střed se nachází mezi centrem města a sportovní halou. Na revitalizaci město získalo dotaci 25 milionů korun od Nadace Karla Komárka. Přestavbě předcházel průzkum veřejného mínění, v němž lidé sdělovali, co by si v parku přáli. Projektovou dokumentaci dokončilo město v závěru loňského roku. Park se upraví podle návrhu týmů architektů a krajinářů kolem Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana, kteří vyhráli architektonickou soutěž.

Park je řešen tak, aby nevyžadoval vysoké finanční ani časové nároky na údržbu. "Naším záměrem bylo udělat z parku znovu živé místo s jedinečnou zelení, udržitelnými vodními prvky a potřebným zázemím pro setkávání. Tyto potřeby vítězné řešení naplňuje, vyrovnává se i s rizikem vandalismu a s tím, abychom zvládli udržet provoz parku do budoucna," řekl již dříve primátor Jan Paparega (ProMOST).

Součástí projektu je hospodaření s dešťovou vodou. Kácet se bude minimálně, další stromy se dosadí. Umělecká díla v parku zůstanou zachována. "Vítězný koncept jsme ocenili hlavně za čisté krajinářské řešení, které v omezené podobě oživuje původní srdce parku s fontánou a citlivě je doplňuje o nové architektonické prvky. Návrh zároveň nejlépe naplnil zadaná soutěžní kritéria," uvedl předseda soutěžní poroty Petr Lešek.

Park navrhli v 60. letech minulého století architekt Václav Krejčí a krajinář Otakar Kuča. Návrhů do architektonické soutěže přišlo pět. Ve vybraném řešení je původní kaskáda vodních prvků zachována z ekonomických důvodů jen částečně. Dva z vodních prvků ve středu parku nahradí pódium pro menší kulturní akce a kavárna, v jejíž blízkosti bude hřiště pro nejmenší děti. Další multifunkční plocha, hřiště s pobytovými schody, propojí park se stadionem. Na sportovišti a dětském hřišti se počítá s kamerovým systémem.
0 comments
add comment

Related articles