Před dvěma lety vyhrál Kaplický soutěž na Knihovnu

Publisher
ČTK
02.03.2009 19:10
Czech Republic

Prague

Praha - Vývoj událostí kolem nové budovy Národní knihovny (NK) od vyhlášení výsledků architektonické soutěže:

2. března 2007 - Byly vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže na novou budovu NK. Vítězným návrhem byl vyhlášen projekt architekta Jana Kaplického a studia Future Systems.

8. března 2007 - Česká komora architektů (ČKA) vydala prohlášení, podle něhož vítěz porušil podmínky soutěže tím, že umístil konzervační fond pod zem. ČKA požádala o prověření regulérnosti soutěže Mezinárodní unii architektů (UIA).

3. května 2007 - Proti výstavbě NK podle návrhu Jana Kaplického se vyslovil prezident Václav Klaus.

23. srpna 2007 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) oznámil, že se nebude zabývat soutěží na budovu NK, protože mu to nepřísluší. Stejně ÚOHS rozhodl v říjnu po opětovném podání.

11. října 2007 - Podle Lidových novin nechce klub pražských zastupitelů ODS stavbu na Letné a odmítá prodej pozemků. Také primátor Pavel Bém (ODS) označil umístění budovy za nešťastné.

15. října 2007 - Ježek odmítl výhrady pražské ODS. Podle něj zastupitelé o změnách kolem pozemků věděli a souhlasili s nimi.

16. října 2007 - Premiér Mirek Topolánek (ODS) řekl, že nová budova NK nepatří mezi priority současné vlády.

17. října 2007 - Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) řekl, že jeho úřad pro tento rok nepočítá s penězi na stavbu.

18. října 2007 - Kaplický s Bémem se shodli na tom, že nová budova by v Praze stát měla a je třeba hledat řešení situace.

25. října 2007 - Bém po jednání zastupitelů oznámil složení skupiny, která se bude zabývat novou budovou NK.

6. února 2008 - Ježek oznámil, že NK má k dispozici vyjádření UIA, která akceptuje výsledky soutěže.

25. února 2008 - ÚOHS se na základě podnětu od MK začal opět zabývat soutěží. Tentokrát ministerstvo požádalo o stanovisko, zda lze na základě soutěže zadat veřejnou zakázku.

22. dubna 2008 - Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina v rozhovoru pro deník Právo mimo jiné řekl, že knihovna v  současné podobě na Letné podle něj nikdy nebude.

29. dubna 2008 - Tým Jana Kaplického upravil projekt návrhu nové budovy NK tak, aby se stavba vešla na původní pozemek.

4. května 2008 - Na budovu NK podle návrhu Kaplického nejsou podle ministra Jehličky peníze. V rozpočtu je na knihovnu 1,9 miliardy korun a projekt by stál kolem čtyř miliard.

23. července 2008 - Jehlička uvedl, že nová budova NK podle návrhu architekta Kaplického na pražské Letné nevyroste. Podle ministra je třeba se soustředit na revitalizaci Klementina.

7. srpna 2008 - ÚOHS uvedl, že soutěž na novou budovu NK v  Praze, v níž uspěl se svou stavbou Kaplický, byla podle Evropské komise v  rozporu se zákonem. V návaznosti na názor komise zřejmě český antimonopolní úřad doporučí knihovně, aby původní soutěž zrušila, řekla ČTK místopředsedkyně úřadu Jindřiška Koblihová.

26. srpna 2008 - Ředitel NK Ježek oznámil, že nezruší soutěž na novou budovu, jak mu doporučil ÚOHS. V dopise ministrovi kultury uvedl, že zrušení soutěže by mohlo vést k arbitrážnímu sporu s jejím vítězem, případně i s dalšími účastníky.

9. září 2008 - Ministr kultury Václav Jehlička odvolal Vlastimila Ježka. Důvodem byly problémy kolem chystané stavby nové budovy Národní knihovny.

20. října 2008 - Kaplický odmítl přijmout cenu za přínos v oblasti architektury od ministerstva kultury. Řekl, že chce počkat, dokud pro českou architekturu opravdu něco dokáže.

11. prosince 2008 - Pražští zastupitelé neprodloužili termín, do něhož měly být splněny podmínky pro prodej pozemků pro stavbu nové budovy NK. Ten taky vypršel 31. prosince.

14. ledna 2009 - Architekt Jan Kaplický náhle zemřel.

5. února 2009 - Na podporu výstavby nové budovy NK podle Kaplického návrhu demonstrovalo v Praze několik stovek lidí.

2. března 2009 - Vypršela lhůta, v níž se měl zadat projekt na výstavbu nové budovy Národní knihovny.
0 comments
add comment

Related articles