Praha zvažuje vypsání koncesního řízení na Staroměstskou tržnici

Publisher
ČTK
22.09.2021 18:40
Praha - Pražský magistrát zvažuje, že vypíše koncesní řízení na rekonstrukci a provoz Staroměstské tržnice. Novinářům to dnes řekl radní města pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Tržnici původně chtělo za více než půl miliardy korun město opravit samo, nakonec se však radní začátkem roku neshodli a rekonstrukci neschválili. Koncesi, v případě které by rekonstrukci hradil provozovatel výměnou například za následné bezplatné užívání, již město zvažovalo v minulém volebním období.


Památkově chráněná budova z konce 19. století se nachází mezi ulicemi Rytířská a 28. října. Magistrát ji nechal začátkem loňského roku kvůli plánované rekonstrukci uzavřít. Původní odhad nákladů na opravu byl 366 milionů korun bez DPH, ze dvou podaných nabídek nakonec vzešla cena 429,9 milionu korun bez daně. Cenu a podobu tendru poté kritizovali například Piráti a vedení města kvůli tomu nakonec přidělení zakázky neschválilo.

Chabr dnes řekl, že magistrát zvažuje otevření prostoru pouze s menšími úpravami, což ale komplikují vnitřní dispozice haly necitlivě upravené za minulého režimu. Lepším řešením by podle něj bylo najít soukromého provozovatele. "Máme několik zájemců, kteří mají indikativní zájem. Nechceme jít cestou přímého pronájmu, ale koncesního řízení," řekl. Dodal, že by další postup rád schválil do konce roku.

Neschválená rekonstrukce měla zahrnovat celkovou přeměnu vnitřní haly a také budovy vedle vchodu do tržiště, která dosud sloužila jako sklady. Měla se z ní stát prosklená výloha, kde by se vystavovalo zboží nebo prodávalo občerstvení. Obnovy se měla dočkat také druhá pasáž z Rytířské ulice. V podzemním podlaží bylo plánováno zázemí tržiště.

Tržnice byla postavena v letech 1894 až 1897 podle projektu architekta Jindřicha Fialky, který se inspiroval zejména Paříží. Podobně řešené tržnice jsou například v Barceloně, Drážďanech, Budapešti či Berlíně.
0 comments
add comment

Related articles