Praha ve spolupráci se státem připraví studii pozemků v Letňanech

Publisher
ČTK
17.06.2020 13:35
Czech Republic

Prague

Letňany

Praha - Pražský magistrát plánuje ve spolupráci s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vytvořit studii městských a státních pozemků u metra Letňany. Na jejím základě má být rozhodnuto o tom, jaká zástavba by tam měla v budoucnu vzniknout a může posloužit jako podklad pro případné směny pozemků. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). O pozemky magistrát a stát vedou spor, premiér Andrej Babiš (ANO) tam chce postavit areál pro úředníky.


Hlaváček řekl, že státní a městské pozemky v Letňanech jsou dohromady největším souborem veřejných parcel v metropoli. V současnosti se podle něj připravuje několik změn územního plánu, které mají zajistit, aby tam vyrostla čtvrť se zastoupením bydlení, administrativy, veřejné vybavenosti, sportu a rekreace.

Do rozvojového území Letňany - Kbely patří i soukromé pozemky, novou čtvrť tam plánuje stavět PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera na místě nynějšího sportovního letiště a transformace čeká i areál Avie Letňany. Úvodní podkladové studie týkající se pozemků města a státu by podle náměstka měly vzniknout během několika měsíců. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka potvrdil, že ředitelka úřadu Kateřina Arajmu se s Hlaváčkem na schůzce začátkem června dohodla na spolupráci při řešení budoucího využití pozemků.

Magistrát chce se státem řešit také otázku Nemocnice na Bulovce, kde město vlastní 20 procent pozemků a většinu nemovitostí, které pronajímá ministerstvu zdravotnictví. Ve hře je proto možnost majetkových převodů nebo jiného řešení dlouhodobě problematické situace, která například komplikuje nutné investice do budov. "Nějaký zcela konkrétní scénář, který by celý areál takto řešil a byla na něm všeobecná shoda, však ještě není na stole," uvedl náměstek.

Premiér Babiš v minulosti vyzval vedení magistrátu, aby svoje pozemky v Letňanech převedlo na stát kvůli vybudování areálu pro tisíce státních úředníků. Město pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se tomu brání, Hřib odmítl myšlenku "úřednického ghetta" a převedení pozemků na stát podmiňuje řadou podmínek, například finančním příspěvkem na dokončení městského okruhu. Administrativní budovy jsou podle vedení města v oblasti možné, ale jako součást čtvrti s bydlením a dalšími funkcemi. Zároveň by magistrát chtěl, aby tam vznikla nemocnice, která by mohla nahradit Nemocnici na Bulovce.
0 comments
add comment

Related articles