Praha kupuje další pozemky pro výstavbu kamenného výstaviště

Publisher
ČTK
31.05.2007 16:35
Czech Republic

Prague

Praha - Pražský magistrát vykoupil další pozemky potřebné pro výstavbu kamenného výstavního areálu v Letňanech a také pro případnou olympiádu. Za parcely město zaplatí zhruba 83 milionů korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Výkupy pozemků v Letňanech a sousedních Kbelech město zastavilo před třemi lety. Smlouva o společném podniku se společností ABF, který měl výstaviště postavit, byla údajně pro magistrát nevýhodná.
    Magistrát nyní získá od restituentů celkem zhruba 56.000 metrů čtverečních parcel. Cena činí 1200 a 1500 korun za metr čtvereční. Obchod ale bude moci být uzavřen až po vypořádání dědictví po spolumajitelce, která zemřela.
    Město vytvořilo v  minulosti s firmou ABF společnost Pražský veletržní areál (PVA). Smlouvy vypověděl už předloni v září. V dubnu městská rada rozhodla, že odstoupí i od smluv na parcely, které měla společnost PVA zdarma v pronájmu. ABF zvažuje, že se obrátí na soud.
    Vedení metropole už v dubnu deklarovalo, že se bude snažit v letňanském areálu získat další pozemky. Záměr postavit výstaviště trvá. Před tím parcely nekupovalo kvůli tomu, protože je podle smluv muselo poskytnout zdarma PVA.
    Výstavba kamenného výstaviště v Praze má několikaleté zpoždění. Dlouho se hledalo řešení, jak se bude projekt financovat. Loni firma ABF oznámila, že do ní vstoupila společnost SPGroup podnikatele Pavla Sehnala. Podle tehdejších prohlášení prý má dostatečný kapitál na to, aby areál postavila.
    Společnost ABF považuje jednání radnice za jednostranné. Generální ředitelka firmy Miloslava Veselá v dubnu varovala pražské radní, že pokud bude firma PVA nebo ABF jakýmkoli způsobem poškozena, obrátí se na právníky.
    Smlouva o společném podniku byla podepsána před deseti lety, město má v PVA jedenáctiprocentní podíl. Mělo v Letňanech vykoupit přes 250 hektarů parcel. Vykoupeno bylo zatím 24 hektarů.
0 comments
add comment