Praha hledá nájemce prázdných pavilonů holešovické tržnice

Publisher
ČTK
06.06.2016 16:55
Czech Republic

Prague

Praha - Některé opuštěné pavilony holešovické tržnice by mohly najít využití jako divadelní prostory nebo kreativní centrum. Opravena by mohla být rovněž zeleninová tržnice. Novinářům to dnes řekli správce areálu Karel Král a náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Kombinovány by tu mohly být kulturní, umělecké i obchodní aktivity. Kdy z jedné z budov v areálu zmizí místní nevěstinec, není zatím jasné.


Novým prostorem, který by mohl v tržnici vzniknout, je kreativní centrum v pavilonu číslo 40. Mohly by tu mimo jiné fungovat tzv. start-upy. Budovu by opravili a provozovali lidé organizující Signal Festival. "Rádi bychom tu vybudovali kreativní centrum, které by bylo zaměřeno nejen na vzdělání, ale bylo by možné tu mít například také ateliéry. Ve sklepě jsou prostory, kde by výsledná díla mohla být prezentována," řekl ředitel Signal Festivalu Martin Pošta.

O využití budovy nyní organizace jedná s městem. Do pavilonu měly zájem se přesunout rovněž galerie a ateliéry Karlín Studios. Ty se s městem zatím nedohodly. "My nechceme jít proti nim, budeme se snažit domluvit," řekl Pošta.

Protější prázdný pavilon číslo 12 by pak mohl získat umělecký prostor Jatka78, který spojuje alternativní divadlo, cirkus a umění. "V pavilonu, kde sídlí, nemají dostatek prostoru a tento pavilon by pro ně mohl být vhodný," řekl Král. Také v tomto případě ale ještě k žádné konkrétní dohodě nedošlo.

Radnice Prahy 7 nedávno uvedla, že by chtěla v tržnici kulturní čtvrť Art District 7. Podle Dolínka je ale prý v tuto chvíli třeba, aby město do areálu začalo investovat a měnit jej postupně podle toho, jak si to přejí obyvatelé a návštěvníci. "Když dáme i malou investici, dokážeme s tržnicí něco dělat. Celkových koncepcí hledajících celkové využití tržnice bylo v minulosti spousta a nikdy žádná nebyla realizována," řekl Dolínek. Např. na rekonstrukci zelné tržnice by podle Krále stačilo půl milionu korun.

Kdy z areálu a městského majetku zmizí zdejší nevěstinec, není podle Krále zatím jasné - provozovna není oficiálně vedena jako nevěstinec. Záležet prý bude na výsledku sporů, které mezi s sebou vedou město a provozovatel nevěstince.

Areál bývalých jatek je od roku 1993 kulturní památkou. Magistrát požádal v roce 2012 o zrušení památkové ochrany celého areálu a navrhl prohlásit za památky jen některé objekty. Ministerstvo kultury s tím ale tehdy nesouhlasilo.
0 comments
add comment

Related articles