Praha chce opět jednat o přímém odkupu budovy Nákladového nádraží Žižkov

Publisher
ČTK
25.09.2023 17:35
Czech Republic

Prague

Žižkov

Praha - Pražský magistrát chce namísto zvažovaného založení společného podniku s Českými drahami a společností Sekyra Group usilovat o přímý odkup budovy Nákladového nádraží Žižkov. Novinářům to po dnešním jednání městské rady řekli radní Adam Zábranský a náměstek primátora Petr Hlaváček. Město chce ve funkcionalistické budově vybudovat kulturně-společenské centrum a školu. Na nevyužitém území v okolí nádraží plánuje několik developerských firem postavit novou čtvrť až pro 15.000 obyvatel.


Rozlehlou budovu vlastní České dráhy, které v minulosti s developerskou firmou Sekyra Group vytvořily společný podnik Žižkov Station Development, jenž má na budovu nádraží předkupní právo. Město jedná s ním jedná o budoucnosti nádraží delší dobu, v posledních letech se podle vyjádření zástupců minulého vedení Prahy zaměřilo na možnost založení společného podniku s podíly současných vlastníků a magistrátu.

To podle Zábranského nyní radní přehodnotili a město se napříště zaměří na jednání o přímém odkupu. "Ukázalo se, že by to byla velmi komplikovaná cesta, tak jsme se nakonec shodli, že by nejlepší cestou bylo budovu získat od vlastnictví hlavního města a případnou spolupráci se soukromým sektorem řešit až později. Právně by to bylo určitě mnohem jednodušší a doufám, že tato cesta vyjde," řekl dnes.

Vedení města také podle Hlaváčka deklarovalo, že nadále stojí o přeměnu budovy na společenské, kulturní a školské centrum. Podle dřívějších vyjádření by ve funkcionalistickém nádraží mohlo být sídlo Národního filmového archivu, kulturní a společenské prostory nebo základní škola.

Původně mělo nádraží ustoupit výstavbě, po tlaku aktivistů z demolice sešlo a od roku 2013 je budova kulturní památkou. Podle loni schválené urbanistické studie má v nové čtvrti v areálu Nákladového nádraží Žižkov v budoucnu žít až 15.000 obyvatel, mají tam vzniknout parky a několik škol a školek. Na severním okraji území podél Malešické ulice vznikne tramvajová trať a nová Jarovská ulice čtvrť napojí na budoucí úsek městského okruhu.

Byty v areálu již začala stavět firma Central Gruoup, výstavbu tam plánují i firmy Finep, Penta Real Estate a Sekyra Group. Magistrát a Praha 3 jednají s developery o příspěvcích na budování infrastruktury, celkem by firmy měly podle vyjádření zástupců města samosprávám poskytnout takzvané kontribuce v hodnotě 1,5 miliardy korun.
0 comments
add comment

Related articles