Praha 6 vybírá kupce pozemků za stovky milionů korun

Publisher
ČTK
13.05.2018 08:20
Czech Republic

Prague

Praha - Firma SNEO, kterou vlastní Praha 6, dokončuje první kolo soutěže na prodej pozemků v ulici Na Dračkách, kde by měl nový vlastník postavit bytový projekt. ČTK to sdělil předseda představenstva společnosti Tomáš Jílek. Do druhého kola postoupí tři nabídky a výsledek soutěže by měl být znám na konci příštího týdne. Podle rozhodnutí zastupitelstva požaduje Praha 6 za pozemky minimálně 250 milionů korun. Na parcelách původně chtěla stavět městská část, od záměru však ustoupila.


Areál, kde má bytový projekt vzniknout, je bývalý brownfield na rozhraní mezi Ořechovkou a Veleslavínem. Podle Jílka se ve čtvrtek uskutečnilo hodnocení nabídek, které došly do prvního kola, a to jak představenstvem firmy SNEO, tak zastupitelskou komisí jmenovanou radou městské části. "Příští týden budeme posílat do rady městské části návrh, které tři nabídky mají postoupit do druhého kola, které by mělo být uzavřeno na konci příštího týdne," sdělil Jílek ČTK. Poté musí výběr potvrdit radní.

V prvním kole výběru ze 70 procent rozhodovala cena. Dalších 30 procent hodnocení nabídek tvořila rychlost výstavby, nabídka veřejně prospěšné investice na území Prahy 6 a respektování architektonického návrhu, podle kterého chtěla na pozemcích původně stavět městská část. Ve druhém kole budou moci tři postupující zájemci licitovat a vzájemně se dorovnávat, dokud některý nenabídne nejvyšší cenu.

Podrobnosti o podaných nabídkách Jílek do finálního rozhodnutí odmítl komentovat. Uvedl jen, že s ohledem na dosavadní vývoj to vypadá, že výsledek by mohl být pro městskou část výhodný.

Původně městská část plánovala, že byty postaví sama. S ohledem na analýzu poradenské společnosti Deloitte nakonec rozhodla o prodeji areálu i s projektem formou takzvaného share dealu. Pozemky i projekt přejdou pod dceřinou společnost firmy SNEO, kterou pak radnice prodá soukromému developerovi. Prodej pozemků schválili zastupitelé městské části na prosincovém zastupitelstvu.

Postup kritizovali Zelení z Prahy 6, podle kterých je zbytečné parcely prodávat, když už má městská část připravený projekt i se stavebním povolením. Zelení by dali přednost tomu, aby byty postavila firma SNEO a městská část je poté nabídla obyvatelům jako startovací byty pro mladé rodiny nebo pro preferované profese, jakými jsou učitelé nebo strážníci.

Před volbami v roce 2014 radnice vypsala zakázku za 1,1 miliardy na stavbu bytů v dané lokalitě. Následně ji zrušila s tím, že o dalším postupu rozhodne následující politická reprezentace.
0 comments
add comment

Related articles