Praha 6 se dohodla se státem na výpůjčce zámku Veleslavín

Publisher
ČTK
27.05.2024 19:20
Czech Republic

Prague


Praha – Radnice Prahy 6 se dohodla s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na zápůjčce areálu zámku Veleslavín, který plánuje otevřít veřejnosti. Zapůjčení by mělo trvat od letošního června do srpna příštího roku, stát nicméně chce zámek prodat v dražbě, takže se doba zápůjčky může zkrátit. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí Prahy 6 Marek Zeman. O získání zámku usiluje i pražský magistrát, který po státu zatím neúspěšně žádá jeho bezúplatné převedení.


Praha i Praha 6 se snaží zámek získat od roku 2018 a podle dřívějších plánů v něm zamýšlí vybudovat mimo jiné hospicové centrum. Zámek z 18. století i přilehlý park jsou uzavřeny a chátrají. Vedení Prahy vyzvalo loni v říjnu ministerstvo financí, aby mu zámek bezúplatně převedlo, neboť cenu 523 milionů korun, kterou požaduje ÚZSVM, považuje město za nepřiměřenou.

Praha 6 pak začátkem letošního roku zahájila jednání se státem o pozdržení plánovaného prodeje zámku. Radnice chce v mezidobí navrhnout další postup, který by umožnil v areálu zachovat veřejnou vybavenost. "Je škoda, že k dohodě se státem nedošlo dříve, ale je lepší pokusit se najít pro areál novou budoucnost nyní než promarnit možná poslední šanci jak ovlivnit, co se s veleslavínským zámkem v budoucnu stane," uvedl radní městské části Petr Prokop (STAN).

Po podpisu smlouvy o zápůjčce plánuje radnice zpřístupnění areálu veřejnosti s možností konání akcí pro děti, komunitních aktivit nebo kulturních festivalů. "Předcházet tomu bude příprava zanedbaného areálu pro bezpečný vstup veřejnosti," uvedl Zeman.

Zámek Veleslavín s historickým parkem se rozkládá na třech hektarech a pochází asi z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. V první polovině 20. století sloužil jako neurologické sanatorium, které založili Leo Kosák a jeden z objevitelů Alzheimerovy choroby Oskar Fischer. Léčila se tam například Charlotta Garrigue Masaryková či Milena Jesenská.

Po komunistickém převratu byl areál znárodněn. Po revoluci měly objekt v nájmu různé instituce. Nyní spadá pod ÚZSVM, který areál získal od ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2015. V poslední době zámek a přilehlé budovy chátrají a areál s lesoparkem je uzavřený veřejnosti. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986.
0 comments
add comment

Related articles