Práce na žatecké synagoze jsou zhruba v polovině, fasáda už je téměř hotová

Publisher
ČTK
16.11.2021 18:30
Czech Republic

Žatec


Žatec – Rekonstrukce synagogy v Žatci na Lounsku je zhruba v polovině. Z přední a boční strany už je téměř hotová fasáda, nyní se pracuje hlavně uvnitř. Současně stavebníci opravují také sousední objekt, rabínský dům, který bude sloužit jako zázemí pro společenské akce konané v synagoze. Práce se ale podle majitele památky Daniela Černého zpozdí zhruba o půl roku. Řekl to dnes ČTK.


Druhou největší židovskou stavbu na území ČR, po plzeňské synagoze, pořídil Černý v roce 2013 za vyvolávací cenu 3,6 milionu korun. Koupil ji v dražbě od města, které pro ni nemělo využití. Historická památka ale vyžadovala rozsáhlou rekonstrukci. Zahájit stavební práce se nakonec podařilo až v roce 2019, a to díky evropské dotaci z programu IROP na záchranu památek. Téhož roku rekonstrukce synagogy a přilehlého rabinátu začala. Náklady se odhadují na 55 milionů korun bez DPH, dotace tvoří asi 47 milionů.

Práce jsou nyní zhruba v polovině. Památku již zdobí například okrasné vitráže a barevná fasáda. "Na synagoze je dokončena přední a boční fasáda, z ulice už vypadá krásně, zhruba před měsícem jsme sundali lešení. Na rabínském domě měníme okna. Uvnitř jsme stále ve fázi hrubé stavby, přes zimu se tam budou odehrávat hlavní práce," popsal Černý.

Kvůli nedostatku materiálu a problémům způsobeným epidemií koronaviru se práce zpozdí asi o půl roku. Původně se počítalo s dokončením stavby koncem příštího roku, majitel ale nyní plánuje znovuotevření synagogy v polovině roku 2023.

"Synagoga byla vždy veřejný prostor. Když už jsem ji kupoval, tak jsem deklaroval, aby veřejným prostorem zůstala. Nechal jsem udělat dva další klíče, jeden jsem věnoval městu Žatec a druhý Spolku rodáků a přátel města Žatec, právě aby synagogu měli k dispozici k jakýmkoli kulturním a společenským akcím," řekl žatecký rodák.

Památka by tedy měla sloužit jako multifunkční kulturní prostor, odehrávat by se tam mohly koncerty a další představení. Rabínský dům by měl zase poskytnout zázemí pro pořádání akcí v synagoze. Počítá se v něm také s expozicí o historii židovské komunity.

Žatecká synagoga má za sebou pohnutou historii. Zažila žhářský útok během takzvané křišťálové noci. Za války sloužila jako nemocnice a v 50. letech jako sklad civilní obrany. Budova s neobvyklou maurskou architekturou pochází z roku 1872 a patří k ojedinělým stavbám svého druhu. Synagoga spadá mezi čtveřici žateckých památek obnovovaných díky kandidatuře města na seznam světového dědictví UNESCO.
0 comments
add comment

Related articles