Poruba zná vítězný návrh na proměnu Zámeckého parku

Publisher
ČTK
13.01.2021 22:35
Czech Republic

Ostrava

Poruba


Ostrava – Ostravský městský obvod Poruba vybral vítězný návrh na revitalizaci Zámeckého parku. Vítězem architektonické soutěže se stalo Laboratórium architektúry krajiny z Bratislavy. S prvními úpravami podle vítězného návrhu by se mohlo začít v příštím roce, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Martin Otipka.


Obvod nyní s vítězem soutěže uzavře smlouvu tak, aby mohl pracovat na projektové dokumentaci. "Rádi bychom, i s ohledem na finance, projekt rozložili do několika dílčích etap, které by mohly být realizovány samostatně," uvedla místostarostka Petra Brodová (ANO).

Proměnu Zámeckého parku obvod připravuje dlouhodobě. Pod zem už nechal zapustit horkovod, vykoupil tamní garáže či dal zlikvidovat sběrnu surovin. Podle mluvčího je záměrem obvodu lokalitu přetvořit na kvalitní městský park.

Obvod proto na revitalizaci Zámeckého parku vyhlásil architektonickou soutěž. Podařilo se mu ale přilákat zájemce až napodruhé. Poprvé podle mluvčího zřejmě uchazeče odradilo náročné zadání. Při druhé soutěži už ale obvod přímo oslovil tři architektonická studia a jeden zájemce se přihlásil do otevřeného kola. Podány byly nakonec tři soutěžní návrhy.

"Obvod v únoru připraví výstavu, na které veřejnosti představí všechny tři návrhy. Lidé si je mohou prohlédnout také na webu fajnovaporuba.cz," doplnila Brodová.

Podle hodnocení odborné poroty vítězný návrh k parku přistupuje s pokorou a zároveň zachovává jeho prostorové kvality. "Návrh je příjemně prostý, nesnaží se prostor parku přizpůsobit k obrazu svému, ale vychází z jeho přírodní podoby, všechno do sebe přirozeně zapadá. A zachovává i přírodní charakter rybníka. Chtěli jsme originální řešení, a toto je originální tím, že se nesnaží ohromit za každou cenu, ale naopak okouzlí svou jednoduchostí a přirozeností," míní starostka Lucie Baránková Vilamová (ANO).
0 comments
add comment