Plzeňský kraj požádá o státní dotaci na novostavbu galerie za miliardu korun

Publisher
ČTK
28.06.2021 21:50
Czech Republic

Pilsen

Plzeň – Plzeňský kraj požádá o státní dotaci na dlouho plánovanou stavbu budovy Západo- české galerie v Plzni. Kraj, který galerii zřizuje, má na novostavbu od města vyhrazený pozemek v těsném sousedství náměstí, z architektonické soutěže vzešel projekt. Nyní kraj požádá o státní dotaci, která by mohla dosáhnout až 15 procent ze zhruba miliardové ceny stavby. Podání žádosti dnes schválili radní. Kraj doufá, že příští rok se otevře možnost žádat i o dotaci z EU, aby se mohl do dlouho odkládané stavby pustit, řekl dnes ČTK radní pro kulturu a památky Marek Ženíšek.


Státní dotace se bude vypisovat v nejbližších dnech. Podle posledního aktualizovaného rozpočtu by měla stavba galerie přijít na jednu miliardu korun. "Rozpočet je ale z dubna, od té doby až o 30 procent stouply ceny železa, betonu a podobně," upozornil Ženíšek. Náklady tak budou zřejmě ještě vyšší, není ale jasné, zda se ceny stavebních materiálů budou držet tak vysoko dlouho, nebo jestli se opět sníží. "Je to takový první krok k tomu, aby se zrealizoval ten deset let trvající projekt. Samozřejmě si uvědomujeme, že 15 procent, tedy nějakých 150 až 200 milionů nestačí," uvedl radní.

Strany krajské koalice mají podle něj interní politickou dohodu, že galerie se bude stavět, pokud se sežene alespoň 40 procent nákladů na stavbu mimo rozpočet kraje. V příštím roce by mohly být dostupné i dotace EU, které by bylo možné na stavbu galerie také využít. "Počítáme, že z toho by kraj pak mohl získat minimálně dalších 150 milionů korun, doufám že více. A pak už bychom splnili tu podmínku a mohl by se začít soutěžit hlavní dodavatel," uvedl radní.

Technická příprava projektu je ve velmi vysokém stupni rozpracovanosti, kompletně byly vypořádány majetkoprávní vztahy, má stavební povolení a pokračují práce na finální podobě projektové dokumentace pro zahájení zadávacího řízení. Se stavbou se počítá v letech 2022 až 2025.

Západočeská galerie spravuje velmi cenné sbírky od starého po současné umění s dominantními kolekcemi 19. a 20. století v rozsahu kolem 10.000 sbírkových předmětů. Jejich odhadovaná hodnota je přes miliardu korun. Současné prostory ale neumožňují stálou a důstojnou prezentaci cenných uměleckých děl. Nová moderní budova s pěti nadzemními a dvěma podzemními podlažími a podlahovou plochou kolem 7500 metrů čtverečných bude zahrnovat prostor pro stálou expozici, výstavní prostory, depozitář, administrativní prostory, audiovizuální sál, knihovnu, výtvarný ateliér, prodejnu publikací a kavárnu. V podzemí a přízemí bude 40 parkovacích míst.
0 comments
add comment

Related articles