Plzeň nechce galerii U Zvonu, odstoupila od smluv s krajem na pronájem ploch

Publisher
ČTK
23.03.2023 20:10
Czech Republic

Pilsen


Plzeň - Zastupitelé Plzně dnes odmítli stavbu regionální galerie v centru, v lokalitě U Zvonu, kterou připravoval Plzeňský kraj od roku 2009. Odstoupili od smluv s krajem a jeho Západočeskou galerií (ZČG) na pronájem pozemků. Současné vedení města galerii s depozitářem U Zvonu nechce a přeje si tam zachovat volný prostor s platany. Kraj nedávno avizoval, že nové galerijní zázemí vybuduje v bývalých lázních v Plzni, a zároveň nedodržel termíny ve smlouvách, řekl ČTK primátor Roman Zarzycký (ANO).


Opozici z ODS a TOP 09, která byla proti, chybělo k vypovězení smlouvy usnesení rady nebo zastupitelstva kraje o tom, že galerii U Zvonu nechce. Hejtman Rudolf Špoták (Piráti) ČTK řekl, že takové usnesení vedení kraje schvalovat nebude a dnešní verdikt města respektuje. "Nedodrželi jsme podmínky smlouvy a oni jí teď logicky vypovídají," uvedl. Dodal, že kraj chce do roku 2026 opravit lázně, které loni koupil, a vybudovat v nich galerii i depozitář.

"Projektanti teď pracují na studii, která bude podkladem pro výběrové řízení Design & Build - na projektanta a zhotovitele v jedné osobě. Chceme ji vyhlásit do konce roku," řekl. Přestavba zchátralých lázní má stát 1,5 miliardy Kč. Vedení kraje mělo podle Špotáka do konce loňského roku požádat Plzeň o prodloužení smlouvy a dodat potřebné dokumenty, ale vědělo, že nová městská koalice tam galerii nechce.

Nová budova ZČG tak U Zvonu nevznikne. Minulé vedení kraje na ni mělo stavební povolení platné do září 2024, na projekty a přípravu dalo přes 30 milionů Kč. Podle primátora byla smlouva na pozemek prodlužována už pětkrát a minulá vedení města i kraje měla 12 let na to, aby galerii U Zvonu postavily. Léty ale její cena vystoupala z několika stovek milionů na 1,5 miliardy Kč. "Kraj jasně zveřejnil svůj záměr, že opraví lázně a využije je i pro sbírky. My tomuto fandíme, kraji a slíbili jsme podporu,“ uvedl.

Plzeň uzavřela v roce 2009 s krajem nájemní smlouvu pro výstavbu a galerie pro cenné sbírky ZČG. Nájem byl sjednán na pět let, poté na neurčito. Ze smlouvy plynulo, že nájemce musí dokončit stavbu do 31. března 2023. Minulé vedení kraje loni požádalo město o prodloužení termínu do 31. března 2028, čímž kraj podle zastupitele Petra Suchého (TOP 09) vyjádřil vůli projekt neodepsat. "Naše koalice galerii U Zvonu nepodporuje a nové vedení kraje s námi plně souhlasí," uvedl primátor. Zastupitel Pavel Šindelář (ODS) považuje jednostranné odstoupení od smlouvy za nešťastné, protože městu chybí písemné stanovisko kraje. Slušelo by se ukončit smlouvu dohodou, dodal. Opozice dnes navrhla materiál stáhnout a argumentovala také možnými náhradami škody za zmařenou investici, což ale právník města odmítl.

"Galerie ke Zvonu nepatří a je proti vůli řady Plzeňanů. Sklobetonová stavba už je překonaná a navíc jsme ještě v energetické krizi," uvedl primátor. U Zvonu chce nechat platany a část prostranství na návrh odborníků zkultivovat, aby si tam mohly třeba hrát děti.
0 comments
add comment

Related articles