Plečnikův kostel na Vinohradech opravuje fasádu

foto: Ester Havlová
Praha – Farnost u kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad zahájila velkou opravu pláště této významné stavby a památky. Opravy za skoro 15 milionů korun jsou rozděleny do několika etap a skončit by měly nejpozději v roce 2022. Farnost to uvedla na svém webu.


Generální oprava vnějšího pláště kostela a jeho zázemí navazuje na opravu zvonice, která se uskutečnila v uplynulých dvou letech. V současné době se provádějí práce zednické, štukatérské, klempířské a kamenické na celém vnějším plášti kostela. Stavba je národní kulturní památkou, všechny práce se dělají pod stálým památkovým dohledem.

Důvodem oprav je podle faráře Jana Houkala neutěšený stav vnějšího pláště kostela, od vzniku stavby nebyl v takovém rozsahu jako teď opravován. Nejde sice o havarijní stav, ale právě o to, aby se kostel, respektive některé jeho části do něj postupem času nedostaly, upozornila farnost.

Farnost ve výběrovém řízení vybrala jako zhotovitele společnost Vlčí stavby, která podala nejnižší cenovou nabídku. Celková cena je 14,85 milionu korun včetně DPH. Na opravu farnost žádala příspěvky od ministerstva kultury, pražského magistrátu a Městské části Praha 3, přesto velká část nákladů připadá na samotnou farnost, uvádí.

V roce 2019 se budou konat tři etapy, které mají stát dohromady sedm milionů korun. Oprava začala západní fasádou, letos se počítá přinejmenším ještě s jižní a východní stranou fasády hlavní lodi a sakristie. Na rekonstrukci jižní strany fasády dostala farnost 2,3 milionu korun od magistrátu, na rekonstrukci východní fasády 700.000 korun od ministerstva a 165.000 korun od Prahy 3. Spolupodíl farnosti letos vychází na čtyři miliony korun.

K tomu chce farnost opravit dveře a okna; náklady na ně nebyly pro svou specifičnost do projektu záměrně zahrnuty a budou teprve vyčísleny. Vedle generální opravy se letos opravují některé části interiéru věže a mělo by se pokračovat v čištění a drobných opravách postranních oltářů. Farnost proto uvítá příspěvek od věřících, možnosti, jak přispět, lidé najdou na webu.

Plečnikova stavba je je jednou z nepřehlédnutelných dominant Vinohrad. Architekt, který stál za prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka i za přestavbou Pražského hradu, rozpracoval objekt kostela i jeho interiér do nejmenších detailů. Stavba byla dokončena v roce 1932. Kostel koncem minulého roku dostal nový oltář z bílého carrarského mramoru. Jeho instalování bylo nejznatelnějším zásahem do interiéru kostela od doby vzniku stavby. Farnost oltář zaplatila z vlastních zdrojů.
0 comments
add comment

Related articles