Pardubický kraj připravuje opravu fasády chrudimského gymnázia

Publisher
ČTK
17.05.2021 07:35
Czech Republic

Chrudim

Chrudim – Pardubický kraj připravuje náročnou opravu historické fasády Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi. Náklady se odhadují na 43 milionů korun. Plochy omítek na mohutné budově jsou velmi rozsáhlé a obsahují mnoho reliéfních prvků. ČTK to řekl vedoucí odboru školství krajského úřadu Martin Kiss. Opravy bude hejtmanství platit ze svého rozpočtu, uskutečnit by se měly zřejmě v příštím roce. V budoucnu chce také zmodernizovat odborné učebny s využitím evropských dotací.


"Je to historická budova, která sice není památkově chráněná, ale chceme zachovat původní nádech. Považujeme ji za jednu z dominantních budov v Chrudimi," uvedl Kiss. Pardubický kraj už nechal dříve opravit okna, z přední strany a boků respektují historický ráz objektu.

Neorenesanční budovu původně nechala vybudovat Kongregace školských sester svatého Františka pro svůj učitelský ústav v roce 1898. V roce 2000 ji odkoupil stát a poté převzal kraj. Objekt dodnes nese známky původního účelu, jako tělocvična slouží bývalá kaple.
0 comments
add comment