Památník Mohyla míru u slavkovského bojiště má nové zázemí pro návštěvníky

Prace (Brněnsko) – Novou prosklenou vstupní halu se stěnou, která odráží samotný památník, rekonstruovanou kavárnu i dvě pohledové plošiny mají nově k dispozici návštěvníci Památníku Mohyla míru u slavkovského bojiště v Praci na Brněnsku. Práce, které zahrnovaly i parkovou úpravu, vybudování vlastního depozitáře nebo administrativních prostor, vyšly na 81 milionů korun, řekl ČTK kastelán památníku Ondřej Buček.

"Z celkové sumy tvořila 50 milionů dotace z regionálního operačního programu a 30,7 miliony korun přispěl Jihomoravský kraj. Práce trvaly dva roky, expozice v muzeu musela na poslední půlrok zavřít," uvedl Buček.

První stopy po úpravách vedou návštěvníky už od parkoviště, kde vznikl chodník z lámané žuly, pokračují parkovými úpravami na rampách k památníku a nejviditelnější změnou je skleněná stěna před budovou muzea, která rozšiřuje zážitek z návštěvy místa.

Pohledové plošiny v devíti metrech na severní a jižní straně muzea nabízí pohled na celý areál památníku. Rekonstrukce ale znamená hlavně zvýšení komfortu pro návštěvníky i zaměstnance památníku.

"Návštěvníci mají k dispozici krytý prostor pro případ nepřízně počasí, kde mohou počkat na svou prohlídku a rekonstrukci nutně potřebovala i naše kavárna. Pro zaměstnance zase přibyla přístavba suterénního depozitáře pro uložení sbírky, dosud jsme využívali depozitář ve Šlapanicích. V přízemí pak v přístavbě vznikly čtyři nové kancelářské prostory," doplnil kastelán.

Památník dnes po opravě slavnostně otevřeli zástupci Jihomoravského kraje, návštěvníci se sem ale mohli podívat poprvé před dvěma týdny o muzejní noci.

Opravy a úpravy na památníku jedné z nejslavnějších bitev ale nekončí. Na podzim začne modernizace současné expozice, která se znovu otevře na 220. výročí Bitvy u Slavkova v prosinci 2025.

"Nová expozice, na kterou kraj vyčlenil 10,5 milionu korun, muzeum více otevře a zpřístupní návštěvníkům. Naváže na expozici stávající, co se týče obsahu, ale zlepší a zmodernizuje formu sdělení. Bude interaktivní s multimediálními prvky. Naváže na koncept celkové proměny areálu památníku a bude fungovat jako jeho nedílná součást,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu František Lukl (STAN).

Mohyla míru vznikla na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova z roku 1805. Je přirozeným středem památkové zóny Slavkovské bojiště. Památník s muzeem spravuje Muzeum Brněnska.
0 comments
add comment

Related articles