Opravy budovy Augustovy tiskárny v Litomyšli budou pokračovat

Publisher
ČTK
14.03.2022 18:50
Czech Republic

Litomyšl

Litomyšl – Muzejní spolek Augustova tiskárna chce letos pokračovat v opravách historické budovy Augustovy tiskárny v Litomyšli. S po- mocí dotace města a ministerstva kultury by se měla opravit hlavně střecha na části budovy. V plánu je také osazení vnějších oken na polovině objektu, řekl ČTK Michal Šimek z Muzejního spolku.


"Pokud všechno půjde podle plánu, tak příští rok bychom měli na velkém křídle udělat novou fasádu," uvedl Šimek. Podle představ spolku by exteriér budovy měl být obnoven do konce roku 2024.

Litomyšl poskytne na opravy v letošním a příštím roce po 200.000 korunách. Budou sloužit jako podíl města při obnově památky, na niž přislíbilo dotaci z Programu regenerace městských památkových zón ministerstvo kultury. Další peníze si spolek musí shánět sám.

V Augustově tiskárně se pořádají občasné výstavy a kulturní akce, interiér není ve špatném stavu. Spolek v minulosti například na jeden den vystavil malířská díla litomyšlského rodáka Julia Mařáka, vloni se uskutečnila opět jednodenní výstava korespondence spisovatelky Boženy Němcové týkající se její spolupráce s litomyšlským nakladatelem Antonínem Augustou.

První písemné zmínky o budově pocházejí z konce 15. století, některé části domu ale mohou být ještě starší. Tiskárna v něm byla již od 16. století. V polovině 19. století patřila Františku Bergrovi, který ji předal svému zeti Antonínu Augustovi. V činnosti později pokračovali další členové rodiny. Stavba je kulturní památkou.
0 comments
add comment