Odpůrci stěhování epopeje předali petici pražské radnici

Source
Vladimír Klepáč
Publisher
ČTK
02.11.2011 21:20
Praha/Moravský Krumlov - Odpůrci stěhování Muchovy Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy předali dnes v podvečer v podatelně pražského magistrátu petici za zachování pláten na Moravě. Ve čtvrtek dopoledne budou odpůrci demonstrovat před magistrátem na Mariánském náměstí a odevzdají kopii petice představitelům Prahy. Petici podle organizátorů podepsalo zhruba 3000 lidí.

    Petici nesla z Moravského Krumlova do Prahy od minulého pátku skupina aktivistů. Do štafetového pochodu se zapojilo sto lidí, především studentů, trasa měřila 310 kilometrů.
    Další akce je naplánována na čtvrtek, kdy v 08:00 začne před budovou magistrátu demonstrace, která by měla trvat asi hodinu. Z Moravského Krumlova na ni přijede třemi autobusy přibližně 150 lidí. Pořadatelé demonstrace předpokládají, že je přijedou podpořit i další lidé.
    Má jít o poklidnou demonstraci s cílem upozornit na to, že Slovanská epopej je s Moravským Krumlovem pevně svázána a má v něm své místo, řekl jeden z organizátorů akce Vladimír Kuchař. Organizátoři doufají, že bude na jednání pražského zastupitelstva, které začne v 09:00, zařazen bod týkající se stěhování epopeje do Prahy. Bod chce do programu prosadit opoziční TOP 09, není ale jasné, jestli se jí to podaří.
    "Znamená to pro nás naději, že Praha má ještě srdce a taky kus rozumu, aby pochopila, jaký je názor lidí. Doufáme, že nepošlape důstojnost veřejnosti tím, že celou tuhle věc přehlédne bez povšimnutí," řekl novinářům jeden ze studentů, který petici nesl v posledním úseku cesty z Velké Chuchle do centra města.
    O budoucnost epopeje se už měsíce vedou ostré spory. Dílo, tvořené 20 rozměrnými obrazy, bylo přes půl století umístěno v Rytířském sále chátrajícího moravskokrumlovského zámku.
    Obrazy jsou majetkem Prahy. Pět z nich už bylo z Moravy odvezeno. V zámku zůstává zbytek, který byl až do uplynulé neděle vystaven pro veřejnost.
    Epopej tvoří obrazy s výjevy inspirovanými slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Mucha je daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Moravského Krumlova, který je jeho rodným krajem. Tam bylo dílo, které bylo ve velmi špatném stavu, zrestaurováno a vystaveno.
    Přáním autora bylo, aby pro epopej vznikl v Praze speciální pavilon, což se dosud nestalo. Místo, kde by tam mohlo být dílo vystaveno, není zatím známo. Jednou z možností je secesní Fantova budova pražského hlavního nádraží. Odpůrci stěhování nabízejí jinou variantu. Podle nich lze moravskokrumlovský zámek opravit, expozici pro epopej zmodernizovat a rozšířit.
    Radnice má už zpracovaný projekt. Zároveň má přislib ministerstva kultury i Jihomoravského kraje, že s obnovou zámku pomohou. Odvoz epopeje by pro Moravský Krumlov podle vedení města znamenal ztrátu jediné turistické atrakce a zrušení desítek pracovních míst.
0 comments
add comment

Related articles