NGP bude mít výkonnou ředitelku, než nový šéf vzejde z konkurzu

Publisher
ČTK
25.09.2019 20:25
Czech Republic

Prague

Praha - Výkonnou ředitelkou Národní galerie Praha (NGP) se po dobu, než vzejde její generální ředitel z řádného výběrového řízení, stane ekonomka Anne-Marie Nedoma. Zdroj obeznámený se situací ČTK sdělil, že do NGP jako krizová manažerka nastoupí v pátek. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) na čtvrtek svolal k situaci v Národní galerii briefing. Ministerstvo dnes s odkazem na čtvrteční briefing nechce jméno komentovat.


Nechce tak činit ani Ivan Morávek pověřený řízením NGP. "Situaci nemohu komentovat, protože jsem zatím neměl příležitost hovořit s panem ministrem, s nímž se mám setkat dnes v podvečer. Neoficiální informace dosud čerpám pouze prostřednictvím médií," sdělil ČTK.

Pozice výkonné ředitelky v NGP by měla odpovídat podstatě takzvaného interim managementu, kdy jde o poskytnutí manažerských kapacit, dovedností a zkušeností na předem dohodnutou dobu. Interim manager je po smluvní dobu začleněn do organizační struktury společnosti se všemi odpovědnostmi spojenými s pozicí, kterou zastává.

Významná tuzemská sbírková instituce je bez řádného ředitele od dubna, kdy jejího tehdejšího šéfa Jiřího Fajta odvolal bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to závažnými hospodářskými pochybeními. Tento krok vedl k protestům a byl počátkem úvah o jeho odchodu z funkce.

Vedením NGP Staněk v den odvolání Fajta pověřil ekonoma Ivana Morávka. Staněk podal ke konci května demisi, prezident Miloš Zeman ji přijal až na konci července.

Staněk těsně před odchodem z funkce učinil několik kontroverzních kroků a vypsal konkurz na ředitele NGP, který Zaorálek krátce po nástupu do funkce ministra kultury zrušil. Podle informací ČTK Nedoma nebude ředitelkou galerie jmenovanou bez konkurzu, na což ministr má také právo. Měla by do NGP přijít a stabilizovat ji zejména po finanční a personální stránce do doby, než z plánovaného konkurzu vzejde nový generální ředitel.

Zaorálek konkurz vyhlášený Staňkem zrušil 2. září a řekl, že byl nedostatečný. "Vypsání nového řízení není věc, která by se dala udělat za několik týdnů. První věc je, že jsem to zrušil. Druhá, že se obracím na některé experty v této oblasti, abychom se začali bavit o parametrech," uvedl. Zásadní je podle něj dlouhodobá perspektiva galerie.

Ekonomka a personalistka Anne-Marie Nedoma (59) vystudovala pražskou Vysokou školu ekonomickou, pracovala jako manažerka v institucích jako Gallup Organization, Nestlé, Reader's Digest nebo jako poradce pro GDPR na ministerstvu zahraničí. V letech 2014 až 2018 mimo jiné vedla Karmelitánské nakladatelství.

Nedoma měla ke kultuře blízko i jako členka skupiny, kterou v roce 2001 sestavil tehdejší ministr kultury Jiří Besser a která se zabývala budoucností Státní opery Praha a Národního divadla. Opera se nakonec stala součástí ND. V minulosti zasedala i ve správní radě Institutu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli (předchůdce dnešní fakulty restaurování pardubické univerzity).
0 comments
add comment

Related articles