Nádražní budova v Břeclavi bude po opravě vypadat jako dříve

Source
Barbora Měchurová
Publisher
ČTK
13.03.2012 22:20
Czech Republic

Břeclav

Břeclav - Průčelí nádražní budovy v Břeclavi projde rekonstrukcí. Po ní bude vypadat stejně jako na konci 19. století. Historii železnice v Břeclavi má připomínat více projektů, například menší železniční muzeum. ČTK o tom dnes informovala mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

    Na podobě nádražní budovy spolupracuje břeclavská radnice s Českými drahami (ČD), které rekonstrukci zajistí. Město přispěje studií a projektem průčelí od Karla Božka. "Dohodli jsme se s ČD, že v rámci poslední etapy rekonstrukce výpravní budovy přizpůsobí vzhled průčelí centrální části původní architektonické podobě z devatenáctého století," uvedl místostarosta Luboš Krátký.
    S rekonstrukcí budovy by ČD měly začít letos na podzim a dokončená má být ve stejném termínu jako stavba přestupního terminálu integrované dopravy hned vedle nádraží. V Břeclavi v létě také začne druhá etapa přestavby železničního uzlu. Dělníci tu například zrekonstruují přes šest kilometrů železničního svršku, 67 výhybek s elektrickým ohřevem a vymění 22 kilometrů trakčního vedení. Předpokládaná cena před veřejnou soutěží je kolem miliardy korun.
    Radnice chce do města dostat více projektů, které by připomněly historii železnice. Břeclav je podle místostarosty Krátkého první stanicí v českých zemích, kam přijel vlak. "Například bychom rádi do města dostali menší železniční muzeum, vláček, jednáme i o možnosti instalace makety lokomotivy Moravia, která přivezla zmíněný první vlak," řekl Krátký.
    V rámci rekonstrukce železničního uzlu Břeclav už bylo v roce 2008 opraveno vlakové nádraží. Opravy zahrnující nástupiště a podchody tehdy trvaly asi tři čtvrtě roku a stály zhruba 300 milionů korun. Nyní by se tak mělo dostat na opravu budovy.
0 comments
add comment

Related articles