Na Vyšehradě je zrekonstruováno Staré purkrabství

Source
Petr Veber
Publisher
ČTK
29.03.2006 21:35
Czech Republic

Prague

Praha - Zrekonstruované Staré purkrabství, otevřené dnes v  Praze na Vyšehradě, se má stát novým kulturním centrem. Někdejší zanedbané místo nedaleko hradeb a vyhlídky nad řekou prošlo památkovou obnovou v hodnotě 25 milionů korun. Poprvé bude zpřístupněno gotické sklepení a v něm od 1. dubna nová historická expozice.

První program z uvažovaných nedělních odpoledních pohádek pro děti je připraven na 9.dubna, další se má podle organizátorů konat o dva týdny později. Na 19. a 27. dubna pořadatelé chystají první koncerty. Znít zde má v budoucnu střídavě široké spektrum žánrů od jazzu po keltskou hudbu.
Vyšehrad se stal v roce 1962 národní kulturní památkou a celé území, které i s parky má rozlohu 13 hektarů, je z městských peněz postupně od 70. let obnovováno a rehabilitováno. Souviselo s tím i  zabezpečení statiky vyšehradské skály.
Staré purkrabství je středověkou palácovou stavbou ze 14. století, užívanou Karlem IV. Ve 20. století v budově mimo jiné působil Sokol a lidé si ji pamatují jako tělocvičnu.
Vyšehrad byl opevněným místem už v pravěku. Jsou s ním také spjaty legendy o prvních českých knížatech, zprostředkované zejména literárním zpracováním Starých pověstí českých Aloisem Jiráskem. Měly by se týkat 7. až 8. století, ale nejsou přímým pramenem k nejstarším českým dějinám. Významným hradištěm a sídlem českých panovníků z rodu Přemyslovců byl Vyšehrad nejspíše od druhé třetiny 10. století a největší slávy se dočkal v 11. století za panování knížete Vratislava II., který od roku 1085 vládl jako král Vratislav I. V 17. století získal Vyšehrad podobu barokní pevnosti a v 19. století se mimo jiné stal místem posledního odpočinku slavných osobností českého národa.
0 comments
add comment