Na rozšíření ZŠ Lyčkovo náměstí získala Praha 8 od města 103 milionů Kč


Praha - Na rozšíření pravého křídla základní školy na Lyčkově náměstí získala radnice Prahy 8 od magistrátu 103 milionů korun. Za peníze vybuduje jídelnu, kuchyni a tělocvičnu. Kdy přesně stavba začne, zatím není jasné. Novinářům to dnes na neformální snídani řekl místostarosta Matěj Fichtner (ANO). Praha 8 se stejně jako další městské části dlouhodobě potýká s nedostatkem míst ve školách, kvůli kterému již upravila spádovost škol. Radnice zřizuje 24 mateřských a 15 základních škol.


"Platné stavební povolení už máme a získat peníze byl poslední problém, který nám bránil začít vybírat stavební firmu. Celkem by stavba měla stát zhruba 250 milionů, další peníze máme přislíbené v následujících letech," řekl Fichtner.

Největší problém s nedostatkem míst má radnice v Karlíně, naopak na severu, například v Čimicích či Bohnicích, to takový problém není. Kromě zmíněného rozšíření pravého křídla budovy, vznikne při škole na Lyčkově náměstí rovněž jedna nová třída v budově bývalé pošty na Karlínském náměstí a druhá bude v Březinově ulici místo Karlínské pivnice, které v říjnu končí nájemní smlouva. "Jsme si vědomi, že to není komfortní a je to nouzovka, ale jinak to nyní nejde," řekl Fichtner.

V budoucnu je pak u školy naplánována ještě výstavba nového levého křídla, kde bude osm až 12 nových tříd. V tuto chvíli vzniká projekt přístavby. "Definitivním řešením nedostatku školských kapacit v této oblasti bude ale až nová základní škola, která vyroste na Rohanském ostrově," řekl Fichtner. Ta pojme v 27 třídách až 900 nových žáků. Radnice se však zatím nedohodla s vítězem architektonické soutěže na ceně projektu. Vítězné studio AXXI si za něj řeklo 69,5 milionu, což je podle radnice nadhodnocené.

Vedení radnice letos schválilo kvůli nedostatečnému počtu míst spádovost škol tak, aby část ulic v Karlíně nebyla součástí přetížených základních a mateřských škol na Lyčkově náměstí a v ulici Petra Strozziho, ale nově ZŠ Palmovka v Libni. Záměr by měl platit od školního roku 2024/2025. V budoucnu by se děti z těchto ulic měly přesunout do ZŠ na Rohanském ostrově.

Podle Fichtnera potřebuje městská část pro školy, včetně stavby školy na Rohanském ostrově, 2,5 miliardy korun. "Ale spíš to bude více, a to se bavíme jen o základních školách," dodal.
0 comments
add comment

Related articles