Moskevskou ulici čeká radikální proměna, opravy začnou v dubnu

Source
Martina Vašíčková
Publisher
ČTK
12.02.2013 23:35
Czech Republic

Prague

Cigler Marani Architects, s.r.o.

Praha - Moskevskou ulici v Praze 10 čeká radikální proměna. Opravena zde bude tramvajová trať, chodníky i inženýrské sítě. Po rekonstrukci přibudou asi dva kilometry cyklotras, stovka laviček a zeleň. O polovinu by se měla snížit automobilová doprava. Rozsáhlá rekonstrukce, na které se kromě Prahy 10 budou podílet dopravní podnik, vodohospodářská společnost nebo správa komunikací, začne v polovině dubna, řekla dnes ČTK místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová.
    "Rekonstrukce tramvajové trati a podzemních sítí by proběhla tak jako tak. Když už bude vozovka s chodníky rozkopaná, je škoda vše uvést zpět do stavu před opravami. Proto jsme nechali zpracovat studii, která vzhled Moskevské pozvedne na úroveň obchodních tříd běžných ve vyspělých zemích - třeba v rakouské Vídni," uvedla Cabrnochová.
    Na nové podobě ulice se mohli podílet i místní občané. "Byl zřízen speciální web, úředníci i politici opakovaně vyšli přímo do Moskevské a nad modelem diskutovali s uživateli ulice a obyvateli," uvedla Cabrnochová. Připomínky občanů, které se týkaly například mobiliáře, zeleně nebo předzahrádek, byly zapracovány do urbanisticko-architektonické studie. Tu dělala architektonická kancelář Cigler Marani Architects, která je podepsána i pod návrhy plánované podoby Václavského náměstí nebo obchodně-administrativního centra Copa ve Spálené ulici.
    Bagry a sbíječky začnou v Moskevské pracovat zhruba v polovině dubna. "Rekonstrukce začne tím nejkritičtějším úsekem - obnovou některých částí tramvajové trati a kanalizace na křižovatce Francouzská, Ruská, Moskevská a bude pokračovat směrem ke Sportovní ulici," uvedla místostarostka.
    Tramvaje zde nebude jezdit od dubna do října, dokončovací práce se protáhnou do roku 2014. "Vzhledem k tomu, že se jedná o opravu ulice, kde některé sítě nebyly opravovány i sto let, můžeme očekávat nějaká podzemní překvapení," dodala Cabrnochová.
    Smyslem revitalizace je podle vedení Prahy 10 vyrovnat podíl prostoru pro motoristy, cyklisty a chodce. Množství parkovacích míst by mělo zůstat téměř nedotčeno. Ulice bude vybavena lavičkami, novým osvětlením, zastávkami, stojany pro kola, úvazišti pro psy. "Razantně naroste množství zeleně, zejména v oblasti Vršovického náměstí a výrazně ubude hluku z tramvajového i automobilového provozu díky kvalitnějším kolejím a tišším povrchům," uvedla Cabrnochová s tím, že v ulici by se mělo objevit více jak 160 sedátek a 156 nových stromů. Množství ploch pro pěší by mělo vzrůst o 85 procent.
    Městská část, která chce mít z Moskevské "prodloužené centrum" metropole, vyhradila na rekonstrukci 40 milionů korun. "O podílu dalších zúčastněných firem se ještě jedná," uvedla Cabrnochová. Celková částka by se podle ní měla pohybovat kolem 200 nebo 300 milionů.
0 comments
add comment