Moravskokrumlovští zastupitelé schválili smlouvu o zápůjčce Slovanské epopeje

Publisher
ČTK
19.04.2021 19:05
Czech Republic

Moravský Krumlov


Moravský Krumlov – Zastupitelé Moravského Krumlova na svém dnešním zasedání udělali další krok k návratu slavné Slovanské epopeje Alfonse Muchy na moravskokrumlovský zámek, kde byla plátna vystavena 25 let. Schválili smlouvu o zápůjčce dvaceti pláten na pět let od Galerie hlavního města Prahy (GHMP). ČTK to potvrdil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).


O textu smlouvy vedení obou měst jednala od začátku letošního roku. V následujících týdnech by GHMP měla oznámit konkrétní data přesunu a instalace pláten v nově opravených prostorách zámku v Moravském Krumlově. Jejich úprava pro účely vystavení epopeje stála 57 milionů korun. Prostory jsou zkolaudované od letošního ledna.

Praha loni v prosinci prohrála spor, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha, a vyhověl tak žalobě vnuka malíře, Johna Muchy. Rozsudek není pravomocný, město již dříve prohlásilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral. Plátna v něm byla vystavena do roku 2011, nyní jsou v depozitáři Galerie hlavního města.
0 comments
add comment

Related articles