Monumentální socha sv. Kryštofa u D35 musela být odstraněna, byla poškozena

Publisher
ČTK
01.11.2021 20:40
Czech Republic

Olomouc

Olomouc – Po 16 letech musela být odstra- něna z valu u dálnice D35 nedaleko Olo- mouce monumentální, bezmála čtyřmetrová socha svatého Kryštofa, patrona poutníků a cestujících. Jejím autorem je akademický sochař a malíř Marius Kotrba. O uplynulém víkendu z ní neznámý pachatel odstranil několik kilogramů bronzu a narušil její statiku. Škoda byla vyčíslena na čtvrt milionu korun, sdělila dnes ČTK mluvčí policie Petra Vaňharová. Podle Miroslava Mazala z olomouckého pracoviště Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se ji pachatelé pokoušeli odřezat, byli však vyrušeni. ŘSD se pokusí dílo obnovit.


Pachatel sochu kráčejícího Kryštofa s dítětem na rameni stojící na valu u olomouckého obchvatu, kterou řidiči míjeli mezi obchodním centrem Olympia a čerpací stanicí, poškodil v noci ze soboty na neděli. "Nenechavec odstranil plát bronzu z části levého lýtka a další kus z pravé nohy sochy. Poté odřezal i palec pravé nohy a nařízl další dva prsty," uvedla policejní mluvčí. Policejní mluvčí původně uvedla, že si pachatel měl přijít na několik kilogramů bronzu, později informaci upravila s tím, že již v sobotu večer našli policisté v okolí místa odstraněné pláty z nohou, chybí pouze palec pravé nohy sochy.

Pachatel při tom podle policie poškodil také traverzu upevňující sochu v betonovém základu, která se pak celá posunula o několik centimetrů směrem k dálnici. "Z důvodu narušení statiky sochy bylo rozhodnuto o jejím okamžitém odstranění," uvedla Vaňharová. Dodala, že policie případ vyšetřuje pro podezření z poškození cizí věci, za což pachateli hrozí až rok vězení.

Podle Mazala se neznámí pachatelé snažili bronzovou sochu stojící u dálnice D35 na 270. kilometru odřezat a ukrást, což se jim nepodařilo. "Nezvyklé činnosti připomínající řezání kovu si všiml myslivec, po jeho ohlášení situace se o zákrok postarala Policie ČR, která případ nadále vyšetřuje. Neznámí pachatelé odřezali jednu nohu Kryštofa úplně a řez druhé končetiny už nestihli dokončit, značně nestabilní dílo nadživotní velikosti tak muselo být odstraněno," řekl ČTK Mazal. "Nejen s úctou k jednomu z významných českých sochařů bude snahou ŘSD artefakt obnovit v plné kráse na původním místě," doplnil Mazal.

Socha bděla nad projíždějícími řidiči z valu nad dálnicí u Nemilan od října 2005, její odhalení tehdy završilo výstavbu jižního obchvatu Olomouce. Autorem sochy je akademický sochař Marius Kotrba z Rožnova pod Radhoštěm. Autor tehdy uvedl, že původně pracoval na postavě poutníka, nakonec se však rozhodl pro sochu svatého Kryštofa, patrona poutníků a cestovatelů. Akademický sochař, umělec a profesor Ostravské univerzity Marius Kotrba zemřel v květnu 2011, když při služební cestě na Slovensko dostal infarkt. Je autorem například také čtyřmetrového Pastýře, který střeží od roku 2011 motoristy jedoucí po dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku.
0 comments
add comment

Related articles