Model brněnského nádraží za dva miliony je nehotový

Publisher
ČTK
23.10.2005 10:30
Czech Republic

Brno

BRNO - Model budoucího brněnského hlavního vlakového nádraží, za který dali radní z rozpočtu města k nevoli obyvatel dva miliony korun, je nepřehledný a nedokončený. Podle dnešního brněnského vydání Mladé fronty Dnes (MfD) jsou návštěvníci z vystaveného modelu ve Vaňkovce se zmenšeninou okolního území v poměru 1:600 rozpačití a tápou. Nefunkční jsou i nejdražší komponenty modelu - modely tramvají a vlaků, které se měly pohybovat. V paspartě modelu se odchlipují a posouvají díly.

"Chybí mi zde styčné body. Třeba nový bulvár není vůbec označený. Domýšlím se, jak to bude vypadat, ale nemusí to být pravda," řekla deníku Lidmila Hložková. Bydlí nedaleko a chtěla z makety vyčíst, jak bude jižní centrum vypadat.
Firma ArchDesign, která model vytvářela, podle náměstka primátora Miroslava Hoška měla klíčová místa jako například M-palác speciálně nasvítit, ale autoři tyto dodělávky už nestihli. "Orientačních bodů je skutečně málo, proto teď na model umístili několik papírových trojhránků s popiskami," sdělil Hošek.
Některým Brňanům se nelíbí už cena modelu dva miliony korun. "To jsou vyhozené peníze. Počítačová grafika by stačila," řekl deníku Dušan Stehlík. Stejný názor měl také Jiří Brým.
Podle architekta Radoslava Novotného, který se na stavbě modelu podílel, bude zprovozněn, až výstava ve Vaňkovce skončí. "Pohyb tramvají a vlaků je velmi složitý a není stoprocentně odzkoušený," uvedl s tím, že kdyby se například vlak při jízdě zadrhnul, hrozilo by, že se model vznítí. "Vyladit vše je velmi složité. Je to prototyp," bránil své dílo.

> více o modelu
0 comments
add comment

Related articles