Mladá Boleslav chce koupit a opravit historickou vodárenskou věž

Publisher
ČTK
27.02.2023 11:45
Czech Republic

Mladá Boleslav

Mladá Boleslav - Mladá Boleslav chce od soukromého majitele odkoupit a opravit historickou vodárenskou věž ve Vodkově ulici nedaleko centra města. Nákup památkově chráněné věže postavené v roce 1723 budou schvalovat mladoboleslavští zastupitelé 6. března. Cena je 3,4 milionu korun.


Chátrající věž nyní vlastní společnost Comenius private invest. Podmínkou nákupu je zejména doložení existence společnosti, řekla na dotaz ČTK mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

"Vedení města chce výkupem zachovat historickou budovu, která je jednou z dominant při pohledu na historické centrum od západu. V současné chvíli se jeví jako nezbytné zahájit rekonstrukční práce co nejdříve, aby mohla být budova v památkově chráněném území ve středu města zachráněna a svým stavem a vzhledem nenarušovala bezprostřední okolí a neohrožovala bezpečnost," uvedla Charousková. Koupě je podle ní jediná možnost, jak budovu zachránit. "S ohledem na pochybnou existenci firmy ale není jisté, že se to podaří," doplnila. Podmínkou je proto doložení dokladů, které prokazují existenci společnosti a způsob jednání za společnost.

Město prodalo věž v roce 2001 soukromému majiteli, který ji později prodal společnosti Comenius private invest. V roce 2019 město podle mluvčí vyjednávalo o zpětném odkoupení. Původní cena 4,2 milionu korun se vyjednáváním snížila na 3,9 milionu korun. "Nyní město pokračuje v jednáních s vlastníkem tak, aby byl objekt odkoupen za cenu ve výši 3,4 milionu korun, na které trvá vlastník předmětné nemovitosti," uvedla Charousková. Podle znaleckého posudku, který si město nechalo zpracovat loni, je hodnota 780.000 korun.

Nákup a rekonstrukce by podle Charouskové mohlo město hradit z programu integrovaných teritoriálních investic (ITI) Mladá Boleslav. "Bohužel k dnešnímu dni nejsou známy definitivní podmínky způsobilých výdajů pro případný dotační projekt. Není tedy možné definitivně říci, zda nákup a následná rekonstrukce, případně i odpovídající vybavení bude možné v celém rozsahu zahrnout do dotačního projektu," doplnila mluvčí.

Vodárenská věž je nejstarší kamennou vodárenskou věží navrženou Pavlem Ignácem Bayerem. Původní kamenná věž z poloviny 16. století se v roce 1721 zřítila. Současná věž má tvar komolého kužele a pět pater, z toho dvě v podzemí. Při rekonstrukci v roce 1874 byl mimo jiné vyměněn starý rezervoár za tlakovou nádobu, do níž vodu čerpal parní stroj. Nový vodovod byl spuštěn v roce 1874.
0 comments
add comment

Related articles