Michael Webb v Ostravě

Source
KWK Promes
Publisher
Petr Šmídek
14.05.2023 11:30
Czech Republic

Ostrava

Robert Konieczny
KWK PROMES

Uprostřed instalace nové výstavy zavítala v sobotu 13. května 2023 do ostravské galerie Plato dvojice kalifornských publicistů, aby si prohlédli přestavbu bývalých městských jatek na uměleckou instituci. Váženými hosty byli spisovatel Michael Webb, který má na svém kontě více než dvacet publikací věnovaných především západoamerické architektuře a nespočet článků pro různé noviny a odborné časopisy, a Thomas Aujero Small, který také působil jako starosta kalifornského města Culver City proslaveného svojí odvážnou architekturou.
Oba publicisté kvůli návštěvě galerie vážili cestu přes půlku planety. Původně se chtěli v Ostravě zdržet jen hodinu, aby pak dál pokračovali přes Zlín a Brno do Vídně, ale nakonec zavítali také do Dolní oblasti Vítkovice, kde se ve víceúčelové hale Gong seznámili nejen s počátky galerie Plato, která zde sídlila po svém založení, ale také s citlivou prací Josefa Pleskota, jehož tvorba je zaujala natolik, že se do Ostravy nejspíš v brzké době vrátí.
Ostravské Plato zatím sklízí větší zájem u zahraničního publika. Rekonstrukci se věnovalo první letošní vydání slovenského časopisu Projekt nebo jarní vydání britského magazínu Icon. Steven Holl, letošní hostující kurátor Domusu, galerii zařadil do květnového čísla tohoto italského časopisu.
Za týden začíná 18. architektonické bienále v Benátkách, kde Robert Konieczny představí na výstavě Time Space Existence práci svého ateliéru prostřednictvím jediného projektu, kterým je právě ostravská galerie. U této příležitosti také vznikl nový rozměrný model, který snad po skončení benátské výstavy zavítá také do Ostravy.
V těchto dnech také končí přihlašování projektů do chystané ročenky české architektury pro rok 2022-23. Galerie by si zařazení zasloužila, neboť nejen autorsky přesahuje hranice České republiky.
0 comments
add comment

Related articles