Mariánské Lázně opraví současnou budovu radnice

Publisher
ČTK
01.02.2018 08:50
Czech Republic

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně - Mariánské Lázně opraví současnou budovu radnice. Rekonstrukci historické budovy zastupitelé dnes po letech diskusí upřednostnili před stavbou nového správního centra. Po dobu rekonstrukce budou odbory úřadu přestěhovány na několik adres ve městě. Většina úředníků i vedení města bude nadále sídlit v Ruské ulici, v krajském objektu Terezián.


"Budova po rekonstrukci pojme zpět všechny odbory tak, jako tomu bylo dosud. Navíc ještě vznikne prostor pro malou kantýnu. Podle studie proveditelnosti by se mělo podařit vyřešit u radnice i parkování," argumentoval místostarosta Luděk Nosek (STAN). Nedaleko radnice by měly vzniknout dvoupatrové parkovací prostory s 60 místy, celkem by tak u radnice mohlo parkovat až 85 aut. S rozvojem území by měl pomoci i investiční záměr společnosti Cimex, s níž chce město v budoucnu spolupracovat.

K rozhodnutí zastupitelů přispělo i nedávné zřícení části zanedbaného hotelu Kavkaz v historickém centru města. "Povinností města je péče o historické budovy, ke kterým radnice bezesporu patří," doplnil místostarosta. Autorka studie proveditelnosti navíc na zastupitelstvu upozornila, že opuštění radnice by mohlo přispět k vylidnění historického centra města.

Rekonstrukce radnice nejspíš potrvá několik let, náklady zřejmě přesáhnou 200 milionů korun. Město by stavbu mělo financovat z úvěru. Po dobu stavby budou odbory úřadu přestěhované, kromě Tereziánu to bude například základní škola v Úšovicích nebo objekt bývalého Bytovu v Chebské ulici. Hlavním problémem historické radnice je především napadení dřevomorkou, kvůli špatnému stavu nosných konstrukcí musely být některé odbory vystěhovány už nyní. Velká část objektu je provizorně zajištěna.

Záměr opustit starou, dlouhodobě málo udržovanou radnici a vystavět nové správní centrum se v Mariánských Lázních poprvé objevil v roce 2002. Mezi lety 2012 a 2014 už se jeho vybudování téměř podařilo schválit, nakonec ale záměr nebyl dotažen do konce. Problémem byla především nutnost najít pro historickou budovu radnice nové využití, což by stejně vyžadovalo její rekonstrukci. Nikdo se neozval ani na záměr prodeje budovy, který město vyvěsilo na jaře loňského roku.
0 comments
add comment

Related articles