Litoměřice pokračují v opravě bývalého pivovaru, sloužit bude podnikatelům

Publisher
ČTK
18.01.2022 10:10
Czech Republic

Litoměřice

Litoměřice – Litoměřice pokračují v rekon- strukci rozsáhlého areálu bývalého pivovaru. Náklady na poslední etapu prací se odhadují na 132 milionů korun, celkem 60 milionů korun pokryje dotace. Prostor bude sloužit pro malou potravinářskou výrobu. Noviná- řům to řekl místostarosta města Karel Krejza. V jedné části historického objektu se už vaří pivo.


"Opravovat se bude ta největší budova v pivovaru, která hyzdí město," uvedl Krejza. Na projekt městu přislíbilo dotaci ministerstvo průmyslu a obchodu, zbytek zaplatí ze svého. Radnice nyní vyhlásila veřejnou soutěž. "Pokud budeme mít v létě vybraného dodavatele, bude to úspěch. Na podzim by práce mohly začít," uvedl Krejza. Dokončení díla je plánované na říjen 2024.

Budova B v západní části areálu bývalého pivovaru je podle radnice ve velmi špatném stavu, do nosných konstrukcí i sklepních prostor zatéká. V plánu je statické zajištění konstrukcí, sanace proti vlhkosti. Projekt počítá s vestavbou nových stropů. Obnoveny mají být hladké omítané plochy fasád s původními okenními otvory. Realizace projektu bude podle radnice náročná i vzhledem k tomu, že areál je v městské památkové rezervaci. Střešní krytinu nechalo město vyměnit v roce 2016 za 3,5 milionu korun.

Výběrové řízení na pronájem objektu vyhlásí město ještě letos. "Je totiž důležité znát následné využití tak, aby již v průběhu stavby byly zohledněny budoucí potřeby," uvedl starosta Ladislav Chlupáč (ODS).

Pivo se vařilo v Litoměřicích už ve středověku. Posléze vznikl pivovar s pěti patry sklepů, který vozil zlatavý mok i do USA. Rozmach z první poloviny 20. století utnulo znárodnění po druhé světové válce. Korunní pivovar ukončil provoz po 282 letech v roce 2002. Jeho největší roční výstav byl 150.000 hektolitrů.

V obavě o budoucnost stavby v městské památkové zóně radnice objekt koupila a postupně areál opravuje. Na místě bývalé lahvárny vzniklo parkoviště. Rodinná firma si pronajala část objektu pivovaru, provoz zahájila loni na jaře. Vznikla zde také expozice věnovaná pivovarnictví na Litoměřicku.
0 comments
add comment

Related articles