Kulturní organizace píšou Vaňkové o problémech s památkáři

Publisher
ČTK
16.01.2020 15:30
Czech Republic

Brno


Brno - Část kulturních organizací v Brně poslala primátorce Markétě Vaňkové (ODS) otevřený dopis s žádostí o pomoc. Zástupci organizací v textu popisují dlouhodobé problémy v komunikaci s odborem památkové péče magistrátu. ČTK má dopis k dispozici. Mezi podepsanými jsou třeba zástupci Moravské galerie, Moravského zemského muzea, Centra experimentálního divadla nebo Divadla Bolka Polívky. Podle nich odbor radikálně reguluje propagaci na budovách kulturních institucí a potíže vznikají i u rekonstrukcí budov.


Primátorka Vaňková ČTK přijetí dopisu potvrdila a řekla, že město se jím zabývá, kulturním organizacím odpoví. "Vysvětlujeme v ní (v odpovědi), že odbor památkové péče jedná v rámci přenesené působnosti, je to výkon státní právy a my jako samospráva do toho nemůžeme zasahovat. Dále konstatujeme, že všechny ty úkony, které (památkový odbor) činí, jsou v souladu s tím, aby byly chráněny památky v Brně," uvedla Vaňková.

Dopis primátorce podepsali vedoucí funkcionáři Moravské galerie, Moravského zemského muzea, městské části Brno-střed, Turistického informačního centra, Domu umění, Centra experimentálního divadla, Divadla Bolka Polívky nebo Fakulty architektury a také výtvarného umění VUT. Podle nich odbor památkové péče magistrátu radikálně omezuje umístění propagačních ploch pro krátkodobé akce na budovách kulturních institucí. "Standardem přitom je, že nejvýznamnější umělecké instituce ve světových metropolích na svých objektech užívají výrazné viditelné poutače," píše se v dopise. Na problémy organizace narážejí také u investičních projektů, například při rekonstrukcích. Podle nich památkáři zpochybňují odbornost kulturních institucí a znemožňují jim hospodárnou správu budov, což je v důsledku komplikací při získávání peněz například z evropských fondů.

Podle Vaňkové povede město dopis v patrnosti. "Pokud bychom měli za to, že jsou kulturní organizace kráceny na svých právech, bude to pro nás důvod se tím více zabývat," dodala Vaňková.
5 comments
add comment
Subject
Author
Date
památkáři v Brně
dolezel
16.01.20 08:09
památkáří v Brně 2
Karel Jeřábek
17.01.20 08:43
Památkáři mají bohužel pravdu
Martin Hurin
17.01.20 09:23
v tomhle, bohudík, mají památkáři pravdu
Petr Hořelica
17.01.20 12:28
Památkáří
Josef Brofský
18.01.20 09:17
show all comments