Kokoschkův obraz se prodal za 78,5 mil. Kč, je to český rekord

Publisher
ČTK
20.10.2019 20:25
Praha – Obraz Oskara Kokoschky z roku 1934 s názvem Praha – Pohled z křižovnického kláštera se na dnešní aukci v Praze prodal za 68,25 milionu korun. Včetně patnáctiprocentní aukční přirážky za něj nový majitel zaplatí téměř 78,5 milionu Kč. Je to nový český aukční rekord. ČTK to sdělila Alena Havlíková z aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery.


Dosavadní rekord českých aukcí držel obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II. V květnu se v Praze prodal za 65 milionů korun, s dvacetiprocentní přirážkou kupec zaplatil 78 milionů.

Kokoschka obraz namaloval po svém příchodu do Prahy v pozdním létě 1934 a patří do cyklu jeho pražských vedut. V říjnu 1934 byl obraz vystaven v Mánesu. Dílo se tak po 85 letech vrátilo zpět do této slavné výstavní síně, tentokrát však na první aukční prodej. Jeho dnešní vyvolávací cena byla 68 milionů korun.

Kokoschkovy obrazy malované z různých míst v Praze, například ze Strahovského kláštera, ze zahrady Kramářovy vily, z obou břehů Vltavy a dalších míst, jsou součástí významných sbírek v Česku i zahraničí. Kokoschkův olej Praha – Pohled z křižovnického kláštera patří spolu s obrazy Praha – Karlův most, který vlastní Národní galerie Praha, a Praha – Hradčany a Petřín k jeho třem nejdůležitějším pražským vedutám, uvádí aukční síň. Kokoschka si pro práci na obraze vybral malý balkon v křížovnickém konventu na Starém Městě a odtud pak maloval Prahu téměř tři týdny.

Kokoschka se narodil v roce 1886 v rakouském Pöchlarnu v rodině zlatníka českého původu. Proslavil se svéráznou krajinomalbou a portréty, které jsou psychologickými studiemi charakterů a emocí zobrazovaných postav. Byl předním představitelem expresionismu, psal také básně a divadelní hry. V roce 1933 vystavoval v Praze, kam se přestěhoval po matčině smrti v roce 1934 a kde se seznámil s Oldou Palkovskou, s níž se později oženil. V Čechách portrétoval i prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

V říjnu 1938 nacisté Kokoschku z Prahy vyhnali, spolu s dalšími umělci ho ocejchovali jako "zvrhlého umělce". Do Prahy už se pak malíř na rozdíl od své ženy nikdy nevrátil. Během svého pobytu v Praze Kokoschka namaloval 16 obrazů.

Přehled nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR (ceny jsou uvedeny s aukční přirážkou):

1. Oskar Kokoschka Praha - Pohled z křižovnického kláštera - 78,5 mil.
2. František Kupka Plochy příčné II - 78 mil.
3. František Kupka Série C I. (Protihodnoty) - 62 mil.
4. František Kupka Tvar modré - 57,4 mil.
5. Mikuláš Medek Akce I (Vajíčko) - 57 mil.
6. Oskar Kokoschka Praha - 52,08 mil.
7. Oskar Kokoschka Žáby - 37,7 mil.
8. Josef Šíma ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) - 36,18 mil.
9. Toyen Šero v pralese - 36 mil.
10. Giorgio de Chirico Zapomenuté hračky - 31,44 mil.
0 comments
add comment

Related articles