Jihomoravským stavebním firmám přibývá práce v cizině

Source
Lukáš Sapík
Publisher
ČTK
31.01.2007 11:25
Czech Republic

Brno

Brno - Jihomoravské stavební firmy mají rok od roku víc zakázek v zahraničí. Zatímco v roce 2003 prostavěly v cizině zhruba 400 milionů, o dva roky později to bylo přes 1,5 miliardy korun, uvádí Český statistický úřad. Jihomoravské firmy jsou v zahraničí ve srovnání s konkurencí z jiných krajů jedny z nejúspěšnějších. Nárůst bude podle stavařů a ekonomů pokračovat i nadále, zjistila ČTK. V posledních letech roste také výstavba v Česku, přibývá podniků i jejich zaměstnanců.

    V kraji působí přes 300 stavebních podniků s více než 20 pracovníky. V roce 2005 prostavěly 36,6 miliardy korun. I když je to asi třetina toho, co vykazuje pražská konkurence, v cizině byly předloni jihomoravské firmy zhruba o půl miliardy úspěšnější. V Praze byl podíl zahraničních zakázek asi jedno procento, na jihu Moravy čtyřikrát tolik. "Zahraniční zkušenost je pro firmy velká prestiž, zároveň ale přináší větší rizika," míní ekonom Karel Potměšil a poukazuje třeba na komplikovanější vymahatelnost pohledávek.
    Jihomoravské firmy, které ČTK oslovila, si ale práci v cizině chválí. Většinou pracují v konsorciu s místními stavaři. Z Česka vozí jen stavbyvedoucí, projektové manažery a mistry. Například Unistav loni podepsal dvě smlouvy v Rusku. Jako generální dodavatel má spolu s dalšími čtyřmi firmami postavit závod na kartony za zhruba 640 milionů korun. "Uspět mimo Česko je daleko těžší, člověk se kromě jazyka musí naučit i porozumět tamní mentalitě," uvedl Rafael Karpíšek.
    Brněnská firma OHL ŽS se podílí například na stavbě dálnice v Ázerbájdžánu. Působí také v Bulharsku, Řecku nebo Černé Hoře. Zahraniční zakázky firmy tvoří asi čtvrtinu celkových tržeb a objem zahraničních kontraktů v posledních letech každý rok roste, uvedla Magdalena Boukhemisová z mediálního zastoupení firmy.
    Kromě východoevropských a asijských zemí se firmy z jižní Moravy dostaly také do Evropy. Hlavně díky vstupu Česka do Evropské unie. Přesto například Rakousko je zatím velmi obezřetné a vstupu českých podniků se brání, podotkl Potměšil. V následujících letech ale očekává postupné uvolnění a firmám z Česka by tak mohla přibýt další práce. Těžit z toho mohu hlavně kraje u hranic, tedy i jižní Morava, doplnil ekonom.
0 comments
add comment

Related articles