Jáma v centru Ústí je více než 12 let, firma poukazuje na stavební povolení

Publisher
ČTK
03.05.2021 18:00
Czech Republic

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem – Opuštěné staveniště, místními přezdívané jáma nebo díra, hyzdí centrum Ústí nad Labem víc než 12 let. Letos v dubnu mělo firmě Udes, která pozemek mezi magistrátem a Palácem Zdar vlastní, vypršet stavební povolení. Společnost však zahájila těsně před uplynutím lhůty stavební práce, čímž se ze zákona povolení ke stavbě prodloužilo. Práce spočívaly v drobných opravách oplocení a zakrytí některých částí staveniště. Zástupce firmy Radek Neymon dnes ČTK řekl, že jde o soukromý projekt, který má stavební povolení a víc podle něj veřejnost zajímat nemusí.


Mnoha obyvatelům ale betonová základová deska, která vznikla místo původního parku, vadí. "Nechápu to, že byrokracie je víc než blaho občanů," řekl dnes ČTK obyvatel města Pavel Balát a dodal, že by chtěl, aby se na místo vrátil park. Další Ústečan ČTK řekl, že by také ocenil na místě zeleň. "Přesto, že to patří soukromníkovi, chci vědět záměr," uvedl.

Firma podle vyjádření jejího zástupce nadále počítá s vybudováním multifunkčního domu, v jehož suterénu má být parkoviště. Park by na místě podle něj vznikl v případě, že by jeho vybudování zaplatil někdo jiný. Zástupce společnosti také řekl, že ceny nemovitostí stoupají, a za pět let by tak mohl mít strategický pozemek vyšší hodnotu.

Zda společnost staveniště prodá, nechtěl její zástupce komentovat. Podle mluvčí města Romany Macové magistrát nabídku na odkup ze strany majitele nemá. Už dřív se ale radnice s investorem dohodla na majetkoprávním vypořádání a podobě objektu. Multifunkční dům měl stát už okolo roku 2018. Za téměř 13 let už základy zřejmě narušily vnější vlivy, což by dostavbu budovy mohlo ještě zpomalit.

Město na majitele nemá žádnou páku. "Dle stavebního zákona nemá stavební úřad možnost, jak donutit stavebníka provést stavbu," řekla Macová. Tím, že úřad vydal povolení ke stavbě, má stavebník právo stavbu uskutečnit. "Stavební úřad si je problému vědom, proto na žádost stavebníka ze dne 26. února 2020 o prodloužení platnosti společného povolení o dva roky reagoval tak, že platnost prodloužil pouze o jeden rok, aby zamezil zbytečnému prodlužování stavby," doplnila mluvčí. Úřad také vydal během let devět výzev k zabezpečení staveniště a opravě spadlého oplocení.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
dotaz
Jan Vácha
03.05.21 07:12
show all comments

Related articles